str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

18 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

Co chcesz ubezpieczyć?
odpowiedzialność cywilną
należności i zobowiązania finansowe
mienie w transporcie
pracowników
produkt
siebie

Dobrze wiedzieć
flexa
franszyza
cesja polisy
wartość odtworzeniowa
wartość księgowa
sumy stałe/zmienne
pierwsze ryzyko
zasada proporcji

Słownik finansowy
Porady i strategie
Produkt

Ubezpieczenie to było do niedawna zupełnie nie znane, a przynajmniej mało popularne wsród polskich producentów i usługodawców. Skala stosunków handlowych z zagranicą wymusiła jednak - początkowo głównie na eksporterach - dostosowanie się do wymogów zachodnich kontrahentów.
A ci odpowiedzialność za szkody wywołane wadliwością produktu traktują bardzo poważnie. Zdarza się bowiem, że zaangażowanie firmy w długotrwałe i kosztowne procesy odszkodszkodowawcze stwarza realne zagrożenie dla jej dalszej działalności.

Wzrasta świadomość prawna nabywców, coraz prężniej działają organizacje chroniące prawa konsumentów, a z roku na rok zwiększa się ilość wypłat spektakularnych wręcz odszkodowań poszodowanym przez wadliwie działające produkty.
Wszystko to czyni ubezpieczenie OC za produkt coraz bardziej popularnym, a czasem bezwzględnie wymaganym w stosunkach handlowych.

Dla producenta ryzyko wadliwości produktu może skutkować:
a) sankcjami rynkowymi - utrata rynków zbytu na skutek złej opinii o towarze lub firmie
b) sankcjami prawnymi - możliwość zastosowania przez poszkodowanych konsumentów środków prawnych w obronie własnego interesu ekonomicznego, naruszonego wadliwym działaniem produktu.
Uwaga: Produktem w rozumieniu ubezpieczenia OC może być również usługa, a wadą - zaniedbanie związane z gotowym już produktem (np. niezamieszczenie w opakowaniu leku ulotki z informacją o przeciwwskazaniach do jego użycia).

Przedmiot ubezpieczenia
Przedmiotem ubezpieczenia jest w tym przypadku odpowiedzialność jaką ubezpieczająca się firma ponosi względem osób trzecich, które doznały szkody w mieniu lub uszczerbku na zdrowiu, w związku z działaniem wadliwego produktu.
Uwaga: Odpowiedzialność może ponosić zarówno producent, jak i dystrybutor, który wprowadził produkt na rynek, po uprzednim nadaniu mu swojej marki.

Zakres ubezpieczenia
Towarzystwo obejmuje swoją odpowiedzialnością konsekwencje majątkowe szkód na osobie poszkodowanej (chorba lub śmierć) lub w mieniu, przy czym mienia tego nie stanowi sam wadliwy produkt.
Ubezpieczenie obejmuje również tzw. szkody seryjne, kiedy w wyniku jednej wady następuje ciąg szkód rozciągniętych w czasie. Warunkiem jest wówczas jednak, aby pierwsza szkoda w serii miała miejsce w okresie ubezpieczenia.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009