str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

18 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

Co chcesz ubezpieczyć?
odpowiedzialność cywilną
należności i zobowiązania finansowe
mienie w transporcie
pracowników
produkt
siebie

Dobrze wiedzieć
flexa
franszyza
cesja polisy
wartość odtworzeniowa
wartość księgowa
sumy stałe/zmienne
pierwsze ryzyko
zasada proporcji

Słownik finansowy
Porady i strategie
zasada proporcji
Jest to zasada wprowadzana przez niektórych ubezpieczycieli przy wypłacie odszkodowania. Zgodnie z nią stosuje się zasadę proporcjonalnego zmniejszenia wypłaty, jeżeli majątek jest ubezpieczony na niższą kwotę niż rzeczywista jego wartość - dlatego nie opłaca się zmniejszyć wysokości składki podając zaniżoną wartość mienia. Co to oznacza w praktyce?

Przykład
Jeśli ubezpieczyłeś dom wielorodzinny od ognia na 1.000.000 zł, a jego rzeczywista wartość zostanie wyceniona w dniu szkody na 2.000.000 zł, to nawet jeśli szkoda zostanie oszacowana na 1.000.000 zł, otrzymasz tylko 500.000 zł odszkodowania.
Suma ubezpieczenia (1.000.000 zł) stanowi 50% rzeczywistej wartości domu. W związku z tym odszkodowanie będzie stanowić 50% sumy ubezpieczenia, a więc 500.000 zł.
Odszkodowanie oblicza się mnożąc faktyczną wysokość szkody przez stosunek wybranej sumy ubezpieczenia do rzeczywistej wartości utraconego mienia.

Stosowanie tej zasady ma na celu uniknięcie niedoubezpieczenia majątku, poprzez zaniżanie jego wartości przy zawieraniu ubezpieczenia. Najczęściej jednak ubezpieczony nie jest świadomy jej funkcjonowania aż do momentu wypłaty odszkodowania.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009