str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

19 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

Kalkulatory
Ile wyniosą twoje składki na ZUS?
Jakie raty kredytu będziesz spłacał?
Ile wyniesie twoja zaliczka na podatek?
Oblicz odsetki od zaległości podatkowych

Wszystkie   

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Porady i strategie
ZUS
Składanie deklaracji
Obsługą składek zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Płatnicy składek zobowiązani są do składania deklaracji. Deklaracje te mogą być wypełniane przy pomocy programu Płatnik, przygotowanego i udostępnianego bezpłatnie przez ZUS. Płatnicy składek rozliczający składki nie więcej niż za 5 osób mogą składać mogą składać deklaracje w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z programu Płatnik. W uzasadnionych przypadkach Zakład może upoważnić płatnika składek rozliczającego składki za więcej niż 5 osób do przekazywania deklaracji w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku lub poprzez nośniki elektroniczne w formie dokumentu elektronicznego z aktualnego programu (szczegółowe informacje oraz program Płatnik dostępne są na stronie ZUS-u www.zus.pl).

Obowiązek składkowy
Składkom obowiązkowo podlegają m.in.:
  • prowadzący działalność gospodarczą
  • członkowie rodziny prowadzącego działalność jeśli z nim współpracują i zamieszkują
  • pracownicy
  • wykonujący wolny zawód, artyści, twórcy
Obowiązkowe składki to składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Składki te finansuje prowadzący działalność gospodarczą. W przypadku działalności, występuje możliwość płacenia składek minimalnej wysokości. Dzieje się tak, ponieważ podstawą do obliczania składek jest kwota określana samodzielnie przez prowadzącego działalność. Kwota ta nie może być niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku. . Od kwoty zadeklarowanej obliczane są składki wg ogólnie określonej wysokości.

Ubezpieczenie chorobowe dla prowadzących działalność jest dobrowolne.

Zapłacone składki prowadzący działalność może ująć w ramach swoich kosztów podatkowych (jedynie w wysokości składek na ubezpieczenia społeczne płaconych ze środków płatnika).

Składki płacone są za każdy miesiąc wraz ze złożeniem odpowiedniej deklaracji. W sytuacji, gdy nie było żadnych zmian w stosunku do okresu poprzedniego składanie deklaracji nie jest obowiązkowe. Również w sytuacji, gdy zmianie uległa tylko podstawa składek nie ma obowiązku składania deklaracji. Osoba fizyczna prowadząca działalność opłacająca składki wyłącznie za siebie - wpłaca składki za każdy miesiąc do 10-go następnego miesiąca. W przypadku zatrudniania pracowników do 15-tego następnego miesiąca.

Deklaracje
Przepisy przewidują różne rodzaje deklaracji ZUS, które składa prowadzący działalność. Deklaracje te mają charakter dokumentów zgłoszeniowych (składanych przy rozpoczęciu opłacania składek) oraz dokumentów rozliczeniowych (składanych co miesiąc do ZUS-u).

Główne deklaracje to:

  • ZUS ZUA - deklaracja zgłoszeniowa osoby ubezpieczanej
  • ZUS ZFA - deklaracja zgłoszeniowa płatnika składek - osoby fizycznej
  • ZUS DRA - deklaracja rozliczeniowa
  • ZUS RCA - miesięczny raport imienny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach.

Prowadzący działalność może składać tylko deklaracje ZUS DRA. Jeśli zatrudnia pracowników składa razem z nią ZUS RCA i/lub ZUS RSA.

<< poprzednia strona następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009