str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

9 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy

PITy 2023? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Porady i strategie
Kredyt kupiecki

Prowadząc małą czy nawet średnią firmę dysponujesz raczej niewielkim majątkiem, a co za tym idzie również niewielkim zasobem środków płynnych. W pozyskaniu tanich i krótkoterminowych kapitałów nie pomagają ci banki, gdzie uzyskanie kredytu wiąże się z licznymi trudnościami (przede wszystkim musisz udowodnić swoją wiarygodność kredytową). Teoretycznie kapitał możesz pozyskać na rynku kapitałowym, ale mała, czy nawet średnia firma może o nim praktycznie zapomnieć.

Z powodu powyższych utrudnień twoje przedsiębiorstwo skazane jest na wykorzystywanie głównie funduszy własnych i krótkoterminowych zobowiązań wobec wierzycieli - szczególnie tych "nieoprocentowanych" - jak zobowiązania wobec kontrahentów.

Firmie nie opłaca się bowiem zwlekać z płatnościami na rzecz fiskusa - oprocentowanie od zaległości podatkowych jest drakońskie. Natomiast partner biznesowy w warunkach dużej konkurencji zmuszony jest akceptować nawet znaczne opóźnienie zapłaty. Co więcej, unika on naliczania karnych odsetek, ponieważ nie chce utracić odbiorców. Dostawca godząc się na poniesienie pewnych strat, liczy na następne zamówienia i dostawy z perspektywą uzyskania zwiększonych dochodów w późniejszym terminie. To, czy dostawca zdecyduje się na dochodzenie swych roszczeń, zależy od pozycji, jaką zajmuje w stosunku do firmy której udzielił kredytu.

Kredyt kupiecki może być ci udzielony zarówno przez dostawców jak i odbiorców, nie wiąże się z nim duży formalizm, czy wysokie oprocentowanie jak w przypadku kredytów bankowych. Zaciągając kredyt nie musisz dostarczać dużej ilości dokumentów potwierdzających pozycję finansową, wymagania mogą tu być zmienne, zależą od twojej wiarygodności i wcześniejszych sposobów wywiązywania się ze zobowiązań. Inną zaletą jest to, iż otrzymane środki możesz szybko wprowadzić jak i wycofać z działalności operacyjnej.

Jeśli zainteresowany jesteś nabyciem wyrobów, za które nie mógłbyś zapłacić jednorazowo, a dostawca posiada odpowiedni potencjał finansowy, być może zgodzi się on na sprzedaż ratalną, rozkładając należność w czasie. Musisz jednak liczyć się z faktem, iż dostawca zrealizuje koszt kredytu w wyższej cenie dobra. W takiej sytuacji, aby skalkulować opłacalność tej formy zakupu, powinieneś porównać dodatkowe korzyści wynikające z przyśpieszenia obrotu i koszty związane z wyższą ceną.

Zobacz ile faktycznie wynosi koszt kredytu kupieckiego.

Zabezpieczania spłaty kredytu

Sprzedawca pragnie częściowo zabezpieczać się przed ryzykiem powstawania należności przeterminowanych, dlatego może zażądać od ciebie pewnych zabezpieczeń (najczęściej jest to zabezpieczenie na dostarczonym towarze). Sprzedający może zabezpieczyć się częściowo przed zwłoką w płatnościach, poprzez naliczanie karnych odsetek, bądź żądanie od klienta np. weksla, poręczenia, czy zastawu. Formą zabezpieczenia jest też umieszczanie w umowie dostawy lub sprzedaży odpowiednich klauzul zabezpieczających prawa kredytodawcy. To, jakich zabezpieczeń zażąda kredytobiorca i czy je wykorzysta zależy od jego pozycji rynkowej.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009