str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

30 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy

PITy 2023? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Porady i strategie
Kredyt kupiecki
Skutki długich terminów płatności

Kredyt kupiecki postrzegany jest jako "spontaniczne źródło finansowania" wzrastające wraz ze wzrostem sprzedaży. Może on jednak wywierać zarówno skutki pozytywne jak i negatywne. Jeśli kupując korzystasz z wydłużonych terminów płatności, zwiększasz bądź w ogóle dokonujesz zakupów, których w innych warunkach nie mógłbyś zrealizować - rośnie tym samym produkcja i sprzedaż na rynku. Sprzedający powinien liczyć się jednak z tym, że długie (60 - 90 dniowe terminy płatności) niosą ryzyko powstania zatorów płatniczych. Jego straty zwiększa też wpływ inflacji - wartość przychodów ze sprzedaży maleje wraz z upływem czasu, co więcej, ponosi koszty dodatkowego zasilania się kapitałem obrotowym. Aby uniknąć tych kosztów dostawca może motywować cię do uregulowania płatności przed upływem wyznaczonego terminu, oferując tzw. opusty cenowe.

Negatywnym skutkiem kredytowania niesolidnych kontrahentów jest powstawanie zatorów płatniczych, a tym samym pogorszenie sytuacji w wielu firmach. Za nieuczciwość kredytobiorców płacą wtedy wierzyciele. Polskie regulacje prawne wydają się być w tej kwestii niedoskonałe, pozostawiając wierzycieli na gorszej pozycji niż dłużników zwlekających z zapłatą (np. to wierzyciel ponosi koszty związane z próbą windykacji należności, płaci podatek dochodowy i podatek VAT od należnej a nie otrzymanej kwoty, dłużnik mimo że nie płaci ceny towaru, zalicza należną kwotę do kosztów uzyskania przychodów oraz odzyskuje zawarty w cenie VAT).

Dlaczego kredytodawcy zależy na porozumieniu z dłużnikiem gdy ten zwleka z płatnością?

Dochodzenie praw na drodze sądowej jest wysoce nieskuteczne i kosztowne - to powód wnosząc pozew do sądu musi uiścić wpisowe, a co więcej, posiadając nawet korzystny dla niego wyrok sądu i składając u komornika wniosek o przeprowadzenie egzekucji, sam musi wskazać majątek dłużnika, z którego ma być ona przeprowadzona. Co więcej, dostawca kredytu po zakończeniu nieudanej egzekucji musi pokryć koszty sądowe oraz zapłacić komornikowi. Niejednokrotnie całe koszty związane z dochodzeniem należności na drodze sądowej przekraczają nawet 30 % egzekwowanej kwoty. Wszystkie te niedogodności osłabiają pozycję wierzyciela i przyczyniają się do tego, że dostawca kapitału w przypadku nieotrzymania zapłaty będzie wolał dojść do porozumienia ze swym dłużnikiem, rozkładając bądź umarzając część należnej mu kwoty.

<< poprzednia strona
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009