Okres ubezpieczenia
Jedną z cech charakterystycznych dla ubezpieczenia OC produktu jest długi okres "inkubacji" szkody. Oddziaływanie pewnych produktów na zdrowie, życie lub mienie może mieć charakter długotrwały, stąd przy analizie ogólnych warunków tego ubezpieczenia szczególną uwagę powinieneś zwrócić na definicję wypadku ubezpieczeniowego.
Podstawowym warunkiem, kwalifikującym wypadek do ewentualnej wypłaty odszkodowania jest jego wystąpienie w okresie ubezpieczenia.
Uwaga: Wypadkiem w rozumieniu powyższego ubezpieczenia nie jest samo zastosowanie, zamontowanie, spożycie, itp. wadliwego produktu, ale moment wystąpienia (ujawnienia się) szkody nim spowodowanej. Może się oczywiście zdarzyć, że terminy te pokryją się, wówczas zbieg tych wydarzeń staje się punktem odniesienia dla określenia ubezpieczyciela odpowiadającego za daną szkodę.
Np. w przypadku szkód na osobie za moment wypadku przyjmuje się najczęściej pierwszą wizytę u lekarza, zakończoną diagnozą potwierdzającą wystąpienie objawów będących następstwem zastosowania wadliwego produktu. Jeżeli jednak postawienie diagnozy nastąpi po upływie okresu ubezpieczenia, ale poszkodowanemu uda się udowodnić, że objawy będące następstwem szkody pojawiły sie jeszcze w jego trakcie - towarzystwo nie może uniknąć odpowiedzialności. To samo dzieje się w przypadku, kiedy samo zdarzenie powodujące szkodę będzie miało miejsce przed rozpoczęciem okresu ubezpieczenia, ale pierwsze objawy pojawią się już w jego trakcie.
Suma gwarancyjna
Może być określona dla jednego wypadku (wówczas nawet jeśli wskutek jednego wydarzenia
objętego ochroną ubezpieczeniową poszkodowanych zostanie wiele osób, suma ta stanowić będzie
maksymalną kwotę do rozdysponowania pomiędzy nimi, ale jeżeli w okresie ubezpieczenia wystąpią
inne zdarzenia ubezpieczona firma - bez koniecznośći opłacenia dodatkowej składki - może liczyć na
pokrycie roszczeń do tej samej wysokości).
Może być określona również dla wielu wypadków (wówczas ulega wyczerpaniu przy każdorazowej
wypłacie odszkodowania i jeśli ubezpieczony nie uzupełni jej opłacając dodatkową składkę, to co
pozostanie będzie stanowiło limit odpowiedzialności ubezpieczyciela).
Ponieważ ubezpieczenie OC za produkt traktowane jest jako rozszerzenie polisy
odpowiedzialności cywilnej ogólnej (związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej) zdarza się, że
towarzystwa z góry określają sumę gwarancyjną na poziomie procentowo określonej części sumy z OC ogólnej.
Składka
Określana jest najczęściej w promilach w stosunku do wielkości obrotu planowanego w okresie ubezpieczenia albo do sumy gwarancyjnej. |