str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

3 grudnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

Co chcesz ubezpieczyć?
odpowiedzialność cywilną
należności i zobowiązania finansowe
mienie w transporcie
pracowników
produkt
siebie

Dobrze wiedzieć
flexa
franszyza
cesja polisy
wartość odtworzeniowa
wartość księgowa
sumy stałe/zmienne
pierwsze ryzyko
zasada proporcji

Słownik finansowy
Elfin radzi
Jak wybrać odpowiednią ochronę ubezpieczeniową

Niestety w ocenie wiarygodności towarzystw jesteś raczej zdany na siebie (czasopisma ubezpieczeniowe, aktualności prasowe, serwis internetowy PUNU, opinie zorientowanych lepiej od ciebie znajomych). Agent - zwykle zdeterminowany, aby cię ubezpieczyć - może każde dane interpretować tak, by wypadły korzystnie.
Jeśli chcesz być pewien swojego wyboru, powinieneś włożyć trochę wysiłku w jego dokonanie.

Wybierz do porównania oferty co najmniej dwóch towarzystw. Mogą one proponować te same rodzaje lub pakiety ubezpieczeń, ale zawsze będą się różnić ich poszczególnymi elementami (wariantami).


  1. Wybór konkretnego wariantu ubezpieczenia

Sam wybór rodzaju ubezpieczenia i towarzystwa, w którym chcesz je zawrzeć to nie ostatnie decyzje, jakie powinieneś podjąć. W ramach każdego z ubezpieczeń będziesz miał zwykle do wyboru kilka wariantów.
To bardzo ważny moment w całym procesie podejmowania decyzji - właściwe "dopasowanie" poszczególnych elementów ubezpieczenia do specyfiki twojej firmy zadecyduje o tym, czy zapłacisz tylko za to, co jest ci naprawdę potrzebne, czy również za kilka bezużytecznych dodatków.

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

  1. zakres ochrony (określa on jakie zdarzenia podlegają ochronie)
  2. wyłączenia odpowiedzialności (zdarzenia których wystąpienie nie będzie podstawą do wypłaty odszkodowań, np. szkody wyrządzone umyślnie lub w skutek niedbalstwa)
  3. sposób określenia sumy ubezpieczenia (wartość księgowa brutto, netto, odtworzeniowa)
  4. udziały własne (franszyzy - kwoty, do wysokości których będziesz pokrywać straty z własnych pieniędzy)
  5. systemy ubezpieczenia (sumy stałe, sumy zmienne, pierwsze ryzyko)
  6. klauzule dodatkowe (automatyczne obejmowanie ochroną nowo nabytego mienia, nowych lokalizacji, usunięcia pozostałości po szkodzie i inne)

Przy porównywaniu ofert poszczególnych towarzystw nie zaczynaj od ustalenia składki, jaką chcesz zapłacić za ubezpieczenie. Ryzykujesz wówczas, iż wybierzesz ochronę o ograniczonym zakresie, podczas gdy inny ubezpieczyciel za kwotę niewiele wyższą zagwarantowałby ci dużo korzystniejsze warunki ubezpieczenia. Poza tym, jeśli zaczniesz rozmowę z przedstawicielem towarzystwa nie od składki, a od innych warunków ubezpieczenia - od razu zacznie cię poważniej traktować.

Jeżeli po przeanalizowaniu wybranych produktów lub ich pakietów nie jesteś pewien, że to właśnie one spełniają wszystkie twoje potrzeby - nie kończ poszukiwań. Na naszym rynku działa około 30 towarzystw oferujących ubezpieczenia majątkowe. Nawet jeśli w jednym nie dopasujesz pakietu dla siebie, zawsze możesz podzielić ryzyko pomiędzy kilka towarzystw.

<< poprzednia strona
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009