str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

23 listopada 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Porady i strategie
Lokaty

Jeśli chcesz w bezpieczny i prosty sposób powiększać nadwyżki finansowe wypracowane przez twoją firmę, zdeponuj pieniądze na lokatach bankowych. Możesz wybierać spośród kilku rodzajów lokat oraz wielu wariantów terminów i oprocentowania depozytów.

Niektóre banki pozwalają na zakładanie lokat jedynie swoim klientom - zorientuj się, jakie możliwości lokowania oferuje twój bank.

W ofercie banków najczęściej pojawiają się:

  • standardowa lokata terminowa - umożliwia ulokowanie nadwyżek finansowych na okres od 7 dni do 60 miesięcy. Bank może określić minimalną kwotę lokaty, np. 2000 zł. Oprocentowanie lokat może być stałe lub zmienne i wynosi - w zależności od banku i terminu lokaty - od 10,5 do 16,5%. Jeśli nie wycofasz kapitału wraz z odsetkami po upływie umownego okresu, bank automatycznie przedłuży lokatę na takich samych warunkach. Możesz negocjować warunki lokaty jeśli chcesz zdeponować kwotę rzędu 100 tys. zł
  • lokata jednodniowa/overnight - pod koniec dnia bank automatycznie przenosi środki z rachunku bieżącego firmy na wyżej oprocentowany rachunek lokaty. Pieniądze pozostają na lokacie przez noc, a następnego dnia rano - powiększone o odsetki - ponownie wracają na rachunek bieżący. Bank określa zwykle minimalną kwotę piątkowego salda (wysokość depozytu waha się w zależności od banku, może to być np. 50 tys. zł) lub minimalny obrót miesięczny od strony winien (np. 5 mln zł), powyżej których środki z rachunku przenoszone są na lokatę. Na podobnych zasadach możesz deponować środki firmy na lokacie dni wolnych/weekendowej - kwota zgromadzona na rachunku twojej firmy w piątek (lub ostatni dzień roboczy tygodnia) przenoszona jest na wyżej oprocentowany rachunek lokaty. W pierwszy dzień roboczy następnego tygodnia kapitał wraca wraz z odsetkami na rachunek bieżący.
  • lokata call - zakładając taką lokatę nie musisz z góry określać, na jak długo deponujesz pieniądze. W trakcie trwania lokaty możesz dokonywać wpłat i wypłat z rachunku i w każdej chwili możesz zerwać lokatę nie tracąc przy tym naliczonych odsetek. Odsetki naliczane są od dnia założenia lokaty do dnia poprzedzającego zerwanie lokaty, nie są kapitalizowane, możesz je jednak odbierać w ustalonym w umowie terminie, np. na koniec każdego kwartału. Banki określają wysokość minimalnego wkładu (np. 100 tys. zł) i dopuszczają możliwość negocjowania wysokości stóp procentowych. Lokata trwa dopóki jej nie wypowiesz bankowi lub do momentu zmniejszenia się kwoty lokaty do określonej wysokości (np. poniżej 20 tys. zł)
  • lokata akumulacyjna - otwarcie takiej lokaty pozwala twojej firmie na powiększanie kwoty lokaty w dowolnym momencie, bez konieczności zmiany umowy z bankiem. Lokatę taką otwiera się na okres od tygodnia do 1 roku. Wysokość minimalnego wkładu i oprocentowania są ustalane w porozumieniu z bankiem
  • lokata dynamiczna - umowa zawierana jest na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy. Nie musisz deklarować, jak długo utrzymasz lokatę, możesz ją więc w każdej chwili zerwać bez konsekwencji w postaci utraty odsetek. Jednak w interesie twojej firmy jest utrzymywanie lokaty jak najdłużej, gdyż z każdym kolejnym miesiącem wzrasta jej oprocentowanie. Zrywając lokatę pamiętaj, że odsetki naliczane są tylko za pełne miesiące utrzymywania lokaty - jeśli do końca kolejnego miesiąca zostało zaledwie kilka dni, może warto poczekać.
następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009