www.elfin.pl
portal finansowy


8 kwietnia 2025

Kryteria wyboru firmy ubezpieczeniowej

Obecnie na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które oferując ogromną różnorodność produktów ubezpieczeniowych starają się zdobyć jak największą ilość klientów. Ostra walka konkurencyjna między ubezpieczycielami i wprowadzanie ciągłych innowacji zmuszają do dokładnej analizy działalności firmy ubezpieczeniowej.

Częstą przyczyną rozczarowań i niezadowolenia z wybranego ubezpieczenia jest zawarcie umowy bez zaznajomienia się z ogólnymi warunkami (OWU), powodujące jej niedostosowanie do wymagań ubezpieczającego. Dużym błędem jest podejmowanie decyzji o wyborze ubezpieczyciela jedynie na podstawie wysokości wymaganej składki.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych zagadnieniach:

Określenie niezbędnego zakresu ubezpieczenia

Na tym etapie powinieneś zdecydować się na jakie zdarzenie chcesz wykupić ochronę. Musisz przy tym pamiętać, iż nie zawsze rzeczywisty zakres ochrony pokrywa się z tym, na co wskazuje nazwa umowy. Definiując podstawową potrzebę ubezpieczeniową - np. tylko pieniądze dla rodziny w przypadku śmierci, czyli ubezpieczenie na życie - upewnij się czy program nie zawiera czasem dodatkowego zabezpieczenia - np. wypłaty kapitału po dożyciu końca programu.

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego

Selekcja ubezpieczycieli ma na celu eliminację takich, którzy mają słabą pozycję rynkową i nie dają gwarancji wypłaty odszkodowań. Na tym etapie powinieneś przeanalizować:

  • poziom wskaźników technicznych
  • spełnianie wymogów prawnych
  • udziałowców towarzystwa
  • doświadczenie i znajomość rynku
  • pozycję rynkową.

Jednak nie w każdym przypadku ścisłe przestrzeganie formalnych wymogów znajduje swe uzasadnienie (dzieje się tak np. w przypadku wskaźników, które mogą być liczone wg różnych metod). Istotnym elementem analizy są udziałowcy towarzystwa. Jeżeli inwestorem jest duży zagraniczny ubezpieczyciel, to przekaże on towarzystwu wiedzę know-how, pozwalającą wypracować jak największe zyski z inwestowania twojego kapitału.

Ocena proponowanych ofert

Określając wcześniej swoje potrzeby i mając przygotowaną listę towarzystw, możesz przystąpić do porównywania ofert. Szczególną uwagę skup na:

  1. podstawowym zakresie ochrony, który określa jakie zdarzenia podlegają ochronie, zapewniając wypłatę odszkodowania;
  2. dodatkowym rozszerzonym zakresie ochrony, którego elementy po dokładnej analizie mogą okazać się zbyt drogie bądź zbędne;
  3. wyłączeniach, czyli sytuacjach, w których nie nastąpi wypłata odszkodowań, np. szkody wyrządzone umyślnie lub w skutek zaniedbania;
  4. wartości określającej sumy ubezpieczenia majątku (bazą do tego szacunku może być np. w przypadku rzeczy - wartość księgowa brutto lub wartość rzeczywista;
  5. udziale własnym - kwocie, do wysokości której firma nie uczestniczy w szkodzie, a ubezpieczony pokrywa straty z własnych pieniędzy;
  6. systemie ubezpieczenia, np. na sumy stałe lub pierwsze ryzyko;
  7. cenie ubezpieczenia przy różnych zakresach ubezpieczeniach;
  8. trybie i szybkości likwidacji szkód, tj. wymaganych dokumentach, czasie, który jest potrzebny do likwidacji szkody;
  9. ilości i jakości wymaganych informacji potrzebnych do zawarcia umowy.
Wybór wariantu ubezpieczenia i ubezpieczyciela.

Na tym etapie powinieneś porównać proponowany zakres ochrony z jego ceną, czyli składką. Polega to na analizie zakresu i warunków jakie spełnia ubezpieczenie. Jednak ze względu na dużą różnorodność kryteriów i sposobu ich kalkulacji, zadanie to może stanowić dla ciebie pewną trudność.

Jednym z istotniejszych kryteriów wyboru towarzystwa jest wypłacalność i stabilność działania.

Ocena taka jest przeprowadzana na podstawie analizy jakościowej i ilościowej różnych obszarów finansowania.

W analizie jakościowej wykorzystuje się następujące informacje:

  • rozkład ryzyka
  • wielkość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych
  • program reasekuracyjny
  • wielkość i struktura zarówno kapitałów jak i aktywów.

Analiza ilościowa opiera się na raportach finansowych przedsiębiorstwa z ostatnich kilku lat. Finansowanie towarzystw ubezpieczeniowych - z pieniędzy ubezpieczających - rożni się w znacznym stopniu od finansowania innych podmiotów gospodarczych, dlatego też podawanie do publicznej wiadomości pewnych wskaźników jest wymogiem ustawowym.

Do wskaźników ustawowych zalicza się:

  • wymagany poziom środków własnych i kapitału gwarancyjnego,
  • margines wypłacalności,
  • pokrycie funduszu ubezpieczeniowego lokatami.

Wskaźnikami rynkowymi, czyli nie wymagalnymi ustawowo są:

  • wskaźnik wypłacalności,
  • wskaźnik zyskowności,
  • wskaźnik sprawności działania.

Źródło: Rzecznik Ubezpieczonych - dokument o zasadach wyboru ubezpieczeń.

Inne porady



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2025 Elfin Sp. z o.o.