www.elfin.pl
portal finansowy


22 listopada 2024

Indywidualna działalność gospodarcza

Zalety
  • Przejrzysty podział praw i obowiązków
    Jesteś sam sobie sterem i okrętem. Jeżeli wolisz rządzić niż być rządzonym i jednocześnie masz wystarczająco dużo własnych zasobów, powinieneś rozważyć tę formę działalności. Jeśli w dodatku, mimo że potrafisz być skuteczny w działaniu, oględnie mówiąc masz problemy z systematycznością i uporządkowaniem swoich działań, ta forma pracy i zarabiania będzie dla ciebie idealna. Sam będziesz ustalać czas i zakres swojej aktywności.
  • Elastyczne zarządzanie
    Duża organizacja to z reguły sztywne struktury i duża bezwładność wprowadzanych zmian. Kierując samodzielnie swoją małą firmą niemal z dnia na dzień możesz wprowadzać nawet najbardziej rewolucyjne pomysły. Oczywiście nie chodzi o to żeby, w imię wykazania się inwencją, codziennie robić małą rewolucję.
  • Względna prostota i niskie koszty rozpoczęcia i prowadzenia działalności
    Po pierwsze nie ma umowy spółki, od której płaci się podatek od czynności cywilno - prawnych, a w przypadku umów w formie aktu notarialnego dodatkowo koszty jego sporządzenia.
  • Proste zasady księgowości i łatwość zmian w kapitale
    W przypadku działalności indywidualnej dominuje nieskomplikowana podatkowa księga przychodów i rozchodów.
    Co ważne, znacznie łatwiej w przypadku osób fizycznych, w porównaniu ze spółkami, dokonywać zmian w kapitale firmy - dokładać go i ujmować.
  • Możliwość korzystania z prostszych, zryczałtowanych form opodatkowania
    Jeżeli tylko spełnisz odpowiednie warunki, będziesz mógł skorzystać ze znaczenie prostszych, i w niektórych przypadkach bardziej opłacalnych, form ryczałtowego opodatkowania - karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
    Jeżeli wybierzesz opodatkowanie na zasadach ogólnych, będziesz mógł "wrzucić w koszty" działalności wiele wydatków.
Wady
  • Pełna odpowiedzialność przedsiębiorcy za zobowiązania przedsiębiorstwa
    Niestety nie zawsze w biznesie wszystko idzie dobrze. Kiedy twoja firma będzie mieć zobowiązania, których nie można zaspokoić z jej działalności, będziesz musiał jej pokryć z własnej kieszeni. Jeżeli nie spisaliście umowy małżeńskiej (intercyzy), za twoje niepowodzenia odpowiedzą także twoi najbliżsi.
    Co gorsza, długi musisz płacić do skutku - zarówno z majątku, który posiadasz w momencie bankructwa firmy, jak i tego którego dorobisz się później.
  • Uzależnienie prawie wszystkich procesów w firmie od jednej osoby, jej kompetencji i dyspozycyjności
    Ta wada nie jest tak oczywista, kiedy wszystko idzie dobrze: firma się rozwija, udanie konkuruje na rynku, wprowadza korzystne innowacje, wówczas nawet lepiej, że sprawy są we właściwych i niezbyt licznych rękach. Ale jednoosobowa firma może się tylko tak rozwinąć jak jej jedyny właściciel i szef, dlatego też tak wiele od niego zależy.
    Często indywidualna firma nie zatrudnia pracowników i w przypadku, gdy właściciel nie może sprawować swoich obowiązków przez jakiś czas (choroba, urlop), sama firma przestaje działać.
  • Trudność, czy wręcz niemożność działania w większym rozmiarze, prowadzenia niektórych typów przedsiębiorstw
    Działając w pojedynkę trudno jest podołać wyzwaniom dużej organizacji. Staje się to nawet niebezpieczne, trudno bowiem ogarnąć wszystko samemu, odpowiedzialność obejmuje coraz większe zobowiązania itd.
    Niektórych rodzajów przedsiębiorstw (np. banków) nie można wręcz prowadzić w tak podstawowej formie prawnej.


--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.