str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

4 października 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

Kalkulatory
Ile wyniosą twoje składki na ZUS?
Jakie raty kredytu będziesz spłacał?
Ile wyniesie twoja zaliczka na podatek?
Oblicz odsetki od zaległości podatkowych

Wszystkie   

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Elfin radzi
Komu zlecić księgowość firmy

We własnym zakresie

Księgowość małej firmy można prowadzić samemu, szczególnie jeżeli ma się trochę chęci i czas do nauki. Dominująca wśród mniejszych firm podatkowa księga przychodów i rozchodów nie jest bowiem zbyt skomplikowana, a każdy przedsiębiorca zna też kogoś, kogo może się poradzić w trudniejszych przypadkach.

Kiedy operacji księgowych jest więcej, firma jest VAT- owcem, czy handluje z zagranicą, warto zatrudnić doświadczonego księgowego. Zaoszczędzone w ten sposób czas, pieniądze (błędne księgowania po wizytach kontrolerów skarbowych mogą sporo kosztować) i zdenerwowanie można wykorzystać w dziedzinach, na których znamy się lepiej.

Bez względu na to, czy księgujemy sami, czy robi to za nas nasz księgowy, powinniśmy nabyć jakieś aplikacje rachunkowe.
W przypadku małych firm będą to pojedyncze programy, moduły, np. moduł finansowo- księgowy (tzw. FK- a), moduł płacowo- kadrowy, magazynowy. W większych firmach te moduły wchodzą w skład zintegrowanych systemów do zarządzania.

Wybór programu księgowego nie jest taki prosty. Wprawdzie są one dosyć podobne, ale każdy z popularnych programów sprawdza się najlepiej w określonej kategorii firm. Przed decyzją, którą aplikację wybrać, warto popytać znajomych, szczególnie tych, którzy prowadzą podobne firmy.

Problemu, na co się zdecydować nie ma oczywiście, kiedy zatrudniamy księgowego. Najczęściej ma on własne preferencje i przyzwyczajenia, więc sam wie na czym chce pracować.

Program najczęściej kupujemy w pudełku, instalujemy i co jakiś czas (najczęściej wraz z nowelizacją przepisów) dokonujemy jego aktualizacji. Jeżeli przy wyborze konkretnej aplikacji kierujemy się w dużej mierze ceną, to należy zbadać nie tylko ile kosztuje sam licencja, ale także późniejsze uaktualnienia, gdyż wydatki z tego tytułu mogą przewyższać koszty licencji.

Samodzielne prowadzenie księgowości najbardziej opłaca się, kiedy firma jest niewielka, a jej działalność nieskomplikowana. Zatrudnianie księgowego, czy tworzenie całego działu księgowego jest wskazane, kiedy wychodzi taniej niż wykorzystanie usług biura rachunkowego.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009