str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

4 października 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

Kalkulatory
Ile wyniosą twoje składki na ZUS?
Jakie raty kredytu będziesz spłacał?
Ile wyniesie twoja zaliczka na podatek?
Oblicz odsetki od zaległości podatkowych

Wszystkie   

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Porady i strategie
Podatek od towarów i usług (VAT)

VAT to podatek od obrotu płacony przez podmioty gospodarcze. Podatek płacony jest przede wszystkim od sprzedanych towarów i świadczonych usług. Podatnikiem VAT staje się każdy podmiot gospodarczy po przekroczeniu pewnej wysokości swoich obrotów (150.000 PLN - w roku 2011).

Mechanizm działania

Przepisy polskie określają podatek VAT jako podatek od towarów i usług. Podatek określany jest też jako podatek od wartości dodanej (z ang. Value Added Tax - VAT) a związane jest to z podstawową zasadą rządzącą tym podatkiem.

Podatek płacony jest miesięcznie lub kwartalnie. Podatnik nalicza podatek od wartości sprzedanych towarów w danym okresie (jest to tzw. podatek należny), jednak nie jest to jeszcze podatek do zapłacenia. Następnie od podatku należnego odlicza kwoty podatku VAT, który zapłacił przy nabyciu sprzedawanych przez niego towarów (podatek zawarty w fakturach zakupu to tzw. podatek naliczony). Podatek, który faktycznie podlega zapłacie do urzędu skarbowego w danym okresie to różnica miedzy podatkiem należnym a naliczonym. W ten sposób podatek płacony jest faktycznie tylko od "wartości dodanej" tj. w praktyce od kwoty marży dodanej przez sprzedawcę. Gdyby nie ten mechanizm to podatek VAT byłby płacony wiele razy przez różne podmioty od tych samych kwot.

Przykład

Firma "Złota rama" jest przedsiębiorstwem handlowym, które sprzedaje rowery. W styczniu kupiła bezpośrednio od producenta rower, za który zapłaciła 1230 zł (faktura zakupu obejmowała: 23%-owy podatek naliczony 230 zł + cena netto 1000 zł). Firma stosuje przy sprzedaży 50% marży, w naszym przykładzie jest to więc 500 zł (50% x 1000 zł). Następnie w tym samym miesiącu firma sprzedaje rower w swoim sklepie za kwotę 1845 zł (faktura sprzedaży obejmuje: cena netto 1500 zł + 23%-owy podatek należny 345 zł). Podatek do zapłacenia do urzędu skarbowego to różnica między podatkiem należnym i naliczonym tj. 115 zł (345 zł - 230 zł). Podatek płacony jest więc faktycznie tylko od kwoty marży sprzedawcy (500 zł x 23% = 115 zł). Gdyby podatek VAT musiał być płacony od całej kwoty sprzedaży netto, to firma "Złota rama" musiałaby do urzędu skarbowego zapłacić na transakcji sprzedaży roweru trzy razy większy podatek (1500 zł x 23% = 345 zł).

W praktyce, firmy mają wiele transakcji zakupu i sprzedaży w jednym miesiącu, gdzie podatkiem do zapłaty jest różnica między sumą podatku należnego a sumą podatku naliczonego. Nadwyżka podatku należnego nad naliczonym podlega wpłacie do urzędu skarbowego. Jeśli podatek naliczony jest wyższy od należnego, wtedy wartość ta przechodzi do odliczenia na okres następny lub podlega pod pewnymi warunkami zwrotowi (w tym przypadku to nie podatnik, ale urząd płaci podatnikowi).

Kto jest podatnikiem VAT

Podatnikiem VAT zostaje się obowiązkowo lub dobrowolnie.

Obowiązkowo podatnikiem zostaje każdy podmiot gospodarczy, gdy:

  • wykonuje czynności podlegające VAT
  • wartość obrotów (sprzedaży) przekroczyła próg 150.000 PLN

Dobrowolnie można zostać podatnikiem VAT, nawet jeśli obroty podatnika nie przekroczyły powyższej kwoty. Zalety bycia podatnikiem VAT to możliwość odliczania podatku naliczonego przez podatnika oraz firm współpracujących z nim. Rozpoczynając działalność gospodarczą można złożyć stosowne oświadczenie do urzędu skarbowego i zostać podatnikiem VAT już od początku działalności.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009