str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

24 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy

PITy 2023? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Elfin radzi
Dziesięć rad przed rozmowami z inwestorem

O czym powinieneś wiedzieć, zanim rozpoczniesz rozmowy z inkubatorem, funduszem venture capital, czy private equity.

1. Wierz w siebie

Jeżeli nie jesteś przekonany, że może ci się udać, nie czytaj następnych punktów, niepotrzebnie w ogóle jesteś w tym dziale.

2. Wyjaśnij sobie swój biznes

Sam musisz wiedzieć najwięcej. To ty masz pomysł i wizję jego rozwoju. Jeżeli inwestor przekona cię do innej drogi rozwoju, na pewno nie zainwestuje w twoja firmę. Skoro sam nie wiesz, czego chcesz...

3. Odwróć role - namów siebie na inwestycję w twoją firmę

Zastanów się co przekonałoby cię, gdyby ktoś przyszedł do ciebie z podobnym projektem. W czym jesteś lepszy od konkurencji, gdzie musisz nadrobić.

4. "Zlustruj" swoich potencjalnych inwestorów

Zanim siądziesz do stołu z przedstawicielami inwestora powinieneś poznać jego strategię, sprawdzić w co już zainwestował, jakie przewiduje drogi wyjścia z inwestycji. Możesz także, co jednak jest już dosyć delikatną prawą, zapytać w spółkach z portfela danego inwestora, jak im się z nim współpracuje.

5. Słuchaj fachowych doradców

Nawet najlepsze koncepcje wymagają niekiedy korekty. Droga, którą wybrałeś może być dobra, jednak diabeł może tkwić w szczegółach. Fachowcy pomogą ci wyeliminować mankamenty. Jeżeli stać cię na wynajęcie firmy konsultingowej, skorzystaj z jej usług, dokumenty, które zaprezentujesz inwestorowi będą bardziej profesjonalne.

6. Ale nie polegaj na nich całkowicie

Masz dobry pomysł, jesteś mózgiem firmy, w dodatku wynająłeś konsultantów, którzy przygotowali fachowe memorandum twojej firmy, ale to nie wszystko. Najważniejsze dopiero przed tobą. To ty będziesz się prezentował przed inwestorem i ty musisz go przekonać do zainwestowania w twoją firmę.

7. Spiesz się

Jeżeli masz genialny pomysł na biznes, możesz być pewien, że inni będą chcieli go skopiować. Fundusze także wolą inwestować w pionierów niż peleton.

8. Ale nie licz na szybką kasę

Nawet jeżeli twój doradca, a nawet inwestor zapewnią cię, że do kilku tygodni od rozpoczęcia rozmów dostaniesz pieniądze, nie wierz im. Typowy proces pozyskania pieniędzy od funduszy venture zajmuje co najmniej kilka miesięcy. W przypadku mniejszych kwot, zwłaszcza inwestowanych przez inkubatory, wszystko może trwać krócej, ale nie mniej niż 4-6 miesięcy.

9. Przygotuj się na zmiany

Niestety pozyskanie inwestora to nie tylko plusy. Oprócz pieniędzy i szerszego wsparcia, najprawdopodobniej, będziesz się musiał liczyć z "dbałością inwestora o pomyślność inwestycji". Jeżeli masz dosyć niepokorną naturę i ponad wszystko cenisz sobie samodzielność w zarządzaniu, zastanów się czy może nie wejść na giełdę, gdzie kontrola ze strony akcjonariuszy jest mniejsza.

10. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości

Powinieneś dążyć do zapisania w umowie inwestycyjnej (określającej zasady na jakich dokonywana jest inwestycja) wszelkich kwestii, które mogą być istotne. Późniejsze wątpliwości i spory z inwestorem na pewno nie posłużą twojemu projektowi.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009