str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

25 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy

PITy 2023? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Porady i strategie
O co chodzi w zarządzaniu finansami?

Najprościej rzecz biorąc, najlepiej jeśli pieniędzy zawsze masz w sam raz.
Jasne, że znaczna gotówka nie powinna leżeć bezproduktywnie na rachunku bieżącym firmy, ale też nie można dopuścić by jej tam nie było wcale. W pierwszym wypadku po prostu mniej zarabiasz, w drugim narażasz się na ryzyko utraty płynności i nie możesz wykorzystywać nadarzających się okazji.
W tym miejscu dochodzimy do sedna - musisz tak sterować wpływami i wypływami pieniędzy, żeby firma najwięcej na tym zarabiała, ale też pozostawała płynna. Inaczej mówiąc: musisz zarządzać finansami.

Bez czego nie da się tego robić dobrze?
Żeby podejmować jakiekolwiek decyzje musisz mieć dane dotyczące finansów twojej firmy, czyli prościej: musisz zawsze wiedzieć ile dokładnie masz pieniędzy i gdzie się one znajdują.

Co więcej, musisz umieć prognozować stan środków pieniężnych na przyszłość, czyli sporządzać budżet. Co z tego, że masz pewność, iż w kasie jest "wolna" kwota, jeżeli nie zdajesz sobie sprawy, że za dwa tygodnie powinieneś ją wydać na uzupełnienie zapasów surowców.

Ale to nie wszystko, kolejną, nie mniej ważną sprawą jest umiejętność analizy przepływów finansowych zachodzących w firmie. Dzięki niej będziesz mógł zrozumieć pewne tendencje, które rządzą pieniędzmi w przedsiębiorstwie.

Cała sztuka - wyprzedzanie wypadków
Niestety nawet dysponując wszystkimi opisanymi wyżej danymi i umiejętnościami nie jesteś skazany na sukces. Do jego osiągnięcia musisz umieć przewidywać przyszłość, przynajmniej tę najbliższą. Żeby w porę zareagować na zagrożenie i wykorzystać szansę musisz nieco wcześniej zdawać siebie z nich sprawę. Kiedy twojej firmie grozi utrata płynności, potrzebujesz czasu na zgromadzenie dodatkowych funduszy. W dniu, kiedy dochodzi do najgorszego, sytuacja jest najczęściej dla wszystkich jasna, niestety z reguły też nie można już nic poradzić.

Wiesz już ile, ale gdzie masz ulokować albo skąd wziąć?

Załóżmy, że masz wiarygodne dane o stanie finansów swojej firmy, uwzględniłeś wszystkie przyszłe wydatki i spodziewane wpływy.

Powinieneś teraz zapoznać się z możliwymi źródłami pozyskania kapitału, albo, gdy oczekujesz raczej nadmiaru wolnych środków, sposobami inwestowania nadwyżek.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009