str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

20 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy

PITy 2023? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Porady i strategie
Obligacje detaliczne i hurtowe

Jednym ze sposobów lokowania nadwyżek mogą być obligacje oraz bony skarbowe. Są to najbardziej pewne formy lokaty. Ich gwarantem jest Skarb Państwa, a państwo bardzo rzadko nie reguluje swoich zobowiązań. Dla potrzeb teorii finansów przyjmuje się nawet, że bony i obligacje skarbowe są papierami wolnymi od ryzyka.

Obligacje detaliczne i hurtowe są instrumentami raczej długoterminowymi.
Obligacje detaliczne typu DOS i COI są prawie niepłynne, poza tym mogą być nabywane wyłącznie przez osoby fizyczne. Obligacje typu DOS to obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu, z roczną kapitalizacją odsetek. Obligacje typu COI to obligacje czteroletnie o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od poziomu inflacji. Oprocentowanie opiera się na poziomie inflacji w danym roku oraz marży odsetkowej. Marża jest dla posiadacza obligacji gwarancją, że zwrot z inwestycji będzie zawsze wyższy od inflacji.
Emisja obligacji dwu- i czteroletnich odbywa się co miesiąc. Cena zakupu jest niezmienna i wynosi zawsze 100 zł. Jest to cena odpowiadająca wartości nominalnej jednej obligacji.

Inaczej jest w przypadku obligacji TZ (trzyletnie o zmiennym oprocentowaniu). Są one przedmiotem obrotu na warszawskiej giełdzie oraz na rynku regulowanym prowadzonym przez MTS CeTO S.A. Emisja obligacji trzyletnich odbywa się co trzy miesiące (w lutym, maju, sierpniu i listopadzie).
Generalnie opłacalność inwestowania w nie (rentowność) jest uzależniona od poziomu stóp procentowych będących wynikiem przetargu na bony skarbowe. Najwyższa rentowność osiągana jest często wtedy, gdy obligacje te kupowane są na rynku pierwotnym - nie płaci się wtedy prowizji. Obligacje trzyletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu aktualizowanym co sześć miesięcy. Oprocentowanie jest ustalane na podstawie wskaźnika WIBOR 6M, a naliczone odsetki są wypłacane właścicielowi obligacji co pół roku. Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 100 PLN.
Dochody z obligacji są w przypadku osób prawnych opodatkowane na zasadach ogólnych, w przypadku osób fizycznych - zryczałtowanym 19% podatkiem.

Nabywanie obligacji hurtowych odbywa się, podobnie jak to ma miejsce w przypadku bonów skarbowych, na przetargach organizowanych przez NBP. Można na nich kupić: pięcioletnie obligacje o stałym oprocentowaniu (oznaczane skrótem OS), dziesięcioletnie obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu (DZ), dziesięcioletnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (DS) i dwuletnie obligacje zerokuponowe (OK). Wartość nominalna tych walorów to 1000 zł.

Wszelkie wątpliwości rozwiać powinna bezpośrednia rozmowa z delerem. Wystarczy zadzwonić na infolinię banku i poprosić o numer do dealing room-u.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009