str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

15 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Porady i strategie
Kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym umożliwia firmie zadłużenie się do ustalonego w umowie limitu debetowego w tym rachunku. Warunkiem uzyskania tego kredytu jest posiadanie rachunku bankowego od pewnego czasu - banki wymagają najczęściej by kredytobiorca był ich klientem przynajmniej od 3 miesięcy. Jeśli niedawno przeniosłeś rachunek swojej firmy do innego banku, starając się o udzielenie kredytu przedstaw historię rachunku z banku, który dotychczas prowadził rachunek bieżący twojej firmy.

Kredyt w rachunku bieżącym udzielany jest zazwyczaj podmiotom gospodarczym o wysokim poziomie zdolności kredytowej.
Ile i na jak długo

Limit kredytu ustalany jest z uwzględnieniem :

  • wysokości obrotów na rachunku bieżącym,
  • poziomu zdolności kredytowej,
  • rodzaju i wysokości bieżących potrzeb kredytowych,
  • rodzaju i wartości proponowanych zabezpieczeń spłaty kredytu.
Maksymalny okres kredytowania wynosi zazwyczaj 12 miesięcy, jednak jeśli bank uzna, że jesteś wiarygodnym klientem, będziesz mógł się starać o przyznanie kredytu w następnych latach.

Jak korzystać z kredytu?

Kredyt w rachunku bieżącym zwiększa saldo debetowe rachunku bieżącego firmy. Możesz więc dokonywać w ciężar rachunku płatności na kwotę większą niż aktualny stan wolnych środków na rachunku, ale nie przekraczającą sumy wolnych środków i określonego umową limitu. Kredyt ma charakter odnawialny - wszelkie wpływy na rachunek pomniejszają zadłużenie.

Jak go spłacić?

Odsetki naliczanie są jedynie od wielkości faktycznego zadłużenia, naliczane są na bieżąco i co miesiąc pobierane z rachunku - tym samym spłata należnych odsetek może być wliczona w ciężar limitu kredytowego. Spłata kredytu następuje automatycznie z bieżących wpływów na rachunek firmy.

Ile kosztuje kredyt

Kredyt w rachunku bieżącym oprocentowany jest według zmiennej stopy procentowej ustalanej najczęściej w oparciu o stawkę WIBOR i marżę banku.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009