str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

15 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Porady i strategie
Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny możesz przeznaczyć na sfinansowanie zakupu wyposażenia, środków transportu, nieruchomości, a także udziałów lub akcji w spółce oraz na finansowanie zobowiązań powstałych z tytułu działalności leasingowej. Jeśli więc twoja firma planuje takie inwestycje i poszukuje środków na ich sfinansowanie - przejrzyj ofertę banków dotyczącą kredytów inwestycyjnych.

Przeznaczenie kredytu
Cel kredytu musi być jednoznacznie określony w umowie. Banki udzielają kredytów z przeznaczeniem na inwestycje:
  • materialne - zakup ziemi i budynków, budowa, modernizacja i adaptacja obiektów, zakup maszyn i środków transportowych, remonty środków trwałych, zakup nowych technologii, przyrost środków obrotowych związanych z inwestycją
  • niematerialne - zakup koncesji i licencji, znaków towarowych, patentów, itp.
  • finansowe - np. zakup papierów wartościowych

Kredyt udzielany jest w rachunku kredytowym, jest nieodnawialny, bezgotówkowy (w formie gotówkowej wyjątkowo), wypłacany jednorazowo lub w transzach

Ile i na jak długo

Nie wszystkie banki udzielają kredytów do wysokości wartości inwestycji - traktując kredyt jako uzupełnienie środków własnych kredytobiorcy wymagają zazwyczaj, byś samodzielnie sfinansował przynajmniej 20% wartości inwestycji. Kredyt możesz zaciągnąć maksymalnie na 8-10 lat, jednak okres kredytowania nie może przekroczyć okresu amortyzacji kredytowanego przedmiotu inwestycji. Jeżeli posiadasz rachunek w banku, w którym chcesz zaciągnąć kredyt inwestycyjny, możesz go otrzymać nawet na 25 lat.

Jeśli warunki proponowane przez bank nie są korzystne lub masz problemy z uzyskaniem kredytu na sfinansowanie zakupu środków trwałych, ciekawą alternatywą może okazać się leasing.

Oprocentowanie i prowizje

Możesz wybierać pomiędzy dwiema opcjami oprocentowania - stałym i zmiennym. Zmienne opiera się na stawce WIBOR (LIBOR, EURIBOR - w zależności od waluty kredytu) lub stopie bazowej banku, powiększonych o ustaloną przez bank marżę.

Prowizje pobrane przez bank za udzielenie kredytu mogą zwiększyć jego koszt nawet o 3% kwoty kredytu.

Jak spłacać

Udzielając kredytów na finansowanie niektórych dużych inwestycji, które przyniosą zyski dopiero za jakiś czas, banki stosują karencję - najczęściej do 1 roku - w spłacie kapitału. Możliwość karencji dotyczy zwykle kredytów zaciągniętych na dłużej niż 5 lat.

Spłata rat kredytu może być dokonywana co miesiąc lub co kwartał. Kredyty krótkoterminowe spłacane są jednorazowo.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009