str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

15 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Porady i strategie
Kredyt obrotowy

Zaciągając kredyt obrotowy uzyskasz środki na finansowanie bieżącej działalności firmy. Pożyczone od banku pieniądze możesz przeznaczyć na zakup towarów, surowców, materiałów i usług oraz na zapłatę konkretnych nieprzeterminowanych zobowiązań.

Kredyt udzielany jest zazwyczaj w rachunku kredytowym jednorazowo lub w transzach. Jeśli zamierzasz przeznaczyć kredyt na finansowanie powtarzalnych dostaw towarów, materiałów, surowców czy usług i posiadasz w danym banku rachunek bieżący, kredyt może zostać udzielony w postaci linii kredytowej.

Ile i na jak długo

To, ile pieniędzy pożyczy ci bank, zależy przede wszystkim od kondycji ekonomiczno - finansowej twojej firmy. Kwota kredytu będzie również zależała od wysokości i częstotliwości obrotów na rachunku. Bank może też uzależnić wysokość udzielanego kredytu od wartości zrealizowanej przez firmę sprzedaży (np. 20% wartości sprzedaży).

Banki udzielają krótko-, średnio- i długoterminowych kredytów na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej - możesz się więc zdecydować na zaciągnięcie kredytu na kilka miesięcy lub nawet kilka lat.

Jak spłacać

Banki umożliwiają spłatę kredytu w ratach lub jednorazowo. Odsetki spłacane są zazwyczaj co miesiąc. Niektóre banki udzielają karencji w spłacie kredytu.

Ile kosztuje kredyt

Na początek - już w dniu złożenia wniosku o udzielenie kredytu - zapłacisz prowizję od rozpatrzenia wniosku kredytowego. Kiedy już bank udzieli ci kredytu, pobierze prowizję i za to - będzie ona jednak pomniejszona o kwotę prowizji, którą zapłaciłeś za rozpatrzenie wniosku. Listę prowizji, które może pobrać bank uzupełniają: prowizja za zwiększenie kwoty kredytu w trakcie trwania umowy, prowizja od zmiany warunków umowy, za prolongatę terminu spłaty i inne.

Oprocentowanie kredytów złotówkowych waha się od kilku do kilkunastu procent. Oprocentowanie zmienne oparte jest zazwyczaj na stawce WIBOR lub stopie bazowej banku, do której bank dodaje ustaloną przez siebie marżę.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009