str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

21 listopada 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

Kalkulatory
Ile wyniosą twoje składki na ZUS?
Jakie raty kredytu będziesz spłacał?
Ile wyniesie twoja zaliczka na podatek?
Oblicz odsetki od zaległości podatkowych

Wszystkie   

Znajdź
Przetargi
Biuro rachunkowe
Dostawcę usług internetowych
Firmę leasingową
Brokera ubezpieczeniowego
Agenta ubezpieczeniowego
Instytucję publiczną

Porady i strategie
Trudny pierwszy krok

Trudny pierwszy krok

Dziesiątki poradników, setki wzorów cv w Internecie, szkolenia organizowane przez biura karier nie pomagają. Część osób poszukujących pracy robi poważne błędy w podstawowym elemencie aplikacji, czyli życiorysie.

Wydawać się może, że przygotowanie dobrego CV nie stanowi problemu. Bo w końcu - co to za sztuka wypisać dane osobowe, ukończone szkoły i doświadczenie zawodowe? Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste...

Rolą CV jest przekazanie najważniejszych informacji na temat kandydata, przekonanie pracodawcy, że kandydat spełnia warunki formalne, wymagane na danym stanowisku. Dlatego najważniejszymi punktami są z reguły te, które odnoszą się do wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Czasem również - zainteresowań, bo są pracodawcy, którzy już na wstępie informują, że zależy im np. na pracownikach uprawiających sport.

Najczęściej CV składa się z czterech, pięciu części. W pierwszej są dane osobowe: imię, nazwisko, wiek, adres itp. W kolejnej - wykształcenie. Zacząć należy od szkoły skończonej najpóźniej, czyli studiów podyplomowych, MBA lub uczelni wyższej. Oprócz nazwy wydziału i specjalizacji można wpisać np. temat obronionej pracy magisterskiej czy licencjackiej - ale tylko wówczas, gdy ma ona związek ze stanowiskiem pracy, o które kandydat się ubiega. W tej części wymienić też warto inne szkoły - np. policealną i średnią.

Chronologicznie czy funkcjonalnie?


Coraz większe znaczenie na rynku pracy ma doświadczenie, dlatego też tej części CV należy poświęcić szczególnie dużo uwagi. Podobnie, jak w przypadku wykształcenia, różne aktywności zawodowe należy wpisywać w kolejności achronologicznej - zaczynając od tego, co się robiło ostatnio. Z drugiej jednak strony pamiętać trzeba, że pracodawcę najbardziej interesuje to, czy doświadczenie kandydata zgodne jest z oferowanym miejscem pracy. Jeśli kandydat wykonywał podobne obowiązki wcześniej, a nie był to ostatni etap pracy, warto wybrać funkcjonalny opis doświadczenia. Oznacza to, że na pierwszym miejscu powinno się umieścić informację o pracy na najbardziej zbliżonym stanowisku, potem - na trochę mniej związanym, itd. Sposób ten jest szczególnie dobry, gdy kandydat ma dużo różnych doświadczeń i zamieszczenie ich wszystkich zajęłoby dużo miejsca.

"Inne doświadczenia" to ważna część CV, zwłaszcza jeśli pracodawcą ma być jakiś międzynarodowy koncern. W tym miejscu należy wpisać wszystko to, czego robienie mogło przynieść ciekawe doświadczenia, przydatne w pracy, ale nie wiązało się z zarobkowaniem (np. wolontariat, działalność w organizacjach studenckich, aktywność polityczna).

W żadnym CV nie można pominąć informacji dotyczących znajomości języków obcych i umiejętności obsługi komputera. W obu przypadkach warto podać więcej szczegółowych informacji - np. angielski w mowie biegle, w piśmie - dobrze, komputery - jakie programy itp. Dobrze też wpisać takie umiejętności, jak prawo jazdy, czy bezwzrokowe pisanie na komputerze itp.

Charakter mniej ważny


Coraz mniejszą wagę przywiązuje się do części poświęconej cechom charakteru i osobowości. Doprowadzili do tego sami kandydaci, którzy w większości wpisywali takie cechy, jak: odpowiedzialny, inteligentny, dobrze zorganizowany, dobrze współpracujący w grupie itp. - czyli ogólne, tak naprawdę niewiele mówiące określenia.

Podobnie w przypadku zainteresowań. Czytanie książek, dobre filmy, podróże - to nie zrobi wrażenia na osobie prowadzącej rekrutację. Warto pisać tylko o naprawdę ciekawych pasjach, które wyróżnią kandydata.

Równie duże znaczenie co treść, ma forma CV. Zdarzają się oczywiście kandydaci, którzy mają takie doświadczenie i wykształcenie, że w żaden sposób nie zmieszczą swojego życiorysu na jednej stronie A4. Ale to mogą być wyjątki, nie dotyczące właściwie studentów czy świeżo upieczonych absolwentów. Ci muszą zrobić wszystko, aby ich CV nie przekroczyło jednej strony. Czasem warto nawet zrezygnować z części mniej przydatnych informacji.

Należy też zwrócić uwagę na wygląd - czcionka i jej wielkość muszą być standardowe, bez żadnych "udziwnień", kolorów czy wzorków. Jedyną dobrą metodą na wyróżnienie szczególnie ważnych informacji jest ich podkreślenie lub pogrubienie. Jeżeli pracodawca wymaga zdjęcia, można je przesłać albo przypięte do CV, albo - jeśli drogą elektroniczną - wklejone w dokument lub w oddzielnym pliku.

Na końcu każdego życiorysu powinien znaleźć się wpis o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009