str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

15 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

Kalkulatory
Ile wyniosą twoje składki na ZUS?
Jakie raty kredytu będziesz spłacał?
Ile wyniesie twoja zaliczka na podatek?
Oblicz odsetki od zaległości podatkowych

Wszystkie   

 Wzory dokumentów

Gorące tematy
05.06.2014Sprzedaż zwolniona z VAT - faktura, czy rachunek?

PYTANIE:
W jaki sposób za pomocą programu Elfin Mała Firma wystawić na żądanie klienta fakturę za usługi medyczne zwolnione z VAT? Czy można nadal wystawiać rachunki z tego tytułu? Jak umieścić na dokumencie informację o zwolnieniu i czy program może robić to automatycznie?

ODPOWIEDŹ:
Podmioty zwolnione z VAT nadal mogą wystawiać rachunki - obiegowa opinia, że dokumenty te wyszły z obrotu nie jest słuszna. Podstawą wystawiania rachunków jest, jak dotychczas, art. 87 Ordynacji podatkowej oraz § 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. 2005 nr 165 poz. 1373 z późn. zm.).

Natomiast w świetle nowego (obowiązującego od 1 stycznia 2014 r.) art. 106b ust. 3 ustawy o VAT, na żądanie nabywcy podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną - w takim przypadku zawartość faktury może być identyczna z rachunkiem (de facto rachunek jest obecnie rodzajem faktury). Dodatkowo, zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, na fakturze powinna być wskazana postawa prawna zwolnienia, np. (dla usług w zakresie opieki medycznej): "Usługa zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług." Rozporządzenie wyłącza jednak obowiązek wskazania podstawy prawnej w przypadku kilku rodzajów usług zwolnionych, wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 37-41 ustawy (m.in. usługi ubezpieczeniowe i pośrednictwa) oraz w przypadku podatników zwolnionych na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy (sprzedaż poniżej 150.000 zł).

Jeśli chodzi o obsługę w programie, to w wersji 2.5.2 (zobacz pełną listę zmian) dla sprzedaży zwolnionej z VAT wprowadzono możliwość wystawiania faktury zamiast rachunku - wybór rodzaju dokumentu znajduje się na formatce 'Przychód - Rachunek/faktura' (dotychczas 'Przychód - Rachunek'). Dodatkowo w menu 'Narzędzia - Opcje' (zakładka 'Faktury i rachunki') wprowadzono możliwość domyślnego ustawienia rodzaju dokumentu, a także zdefiniowania domyślnej uwagi na dokumencie. Pozwala to uniknąć każdorazowego wpisywania na fakturze uwagi o podstawie prawnej sprzedaży zwolnionej.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009