www.elfin.pl
portal finansowy


2 maja 2024

Gwarancja przetargowa

Wystawienia gwarancji wymagają od firm i osób stających do przetargu organizacje ogłaszające przetarg. Ogłaszający przetarg zabezpiecza się w ten sposób przed ewentualnym wycofaniem się firmy, której oferta została przyjęta. Żądane wadium może mieć formę określonej kwoty pieniężnej, ale równie dobrze mogą je stanowić papiery wartościowe.
Przy przetargach międzynarodowych w związku z trudnością składania wadium w gotówce istnieje praktyka stosowania wadium w formie gwarancji bankowej. Jeżeli organizujący przetarg honoruje wyłącznie gwarancje bankowe, towarzystwo wystawia wówczas gwarancję na rzecz banku, a ten na jej podstawie wydaje gwarancję wadialną.

Przedmiot ubezpieczenia
Gwarancja przetargowa (wadialna), polega na tym, iż towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się wypłacić kwotę odpowiadającą wysokości wadium, w przypadku gdy ubezpieczona firma, która wygrała przetarg odmówi podpisania kontraktu. Powodem do wypłaty kwoty gwarancji może być również inne naruszenie zobowiązań wynikających z przystąpienia do przetargu.
Wartość wadium stanowi zazwyczaj od 2 do 10% wartości oferty objętej przetargiem.
Gwarancja przetargowa wygasa z chwilą ogłoszenia wyników przetargu i wadium zostaje zwrócone firmom, które przetarg przegrały.

Zalety gwarancji przetargowej
- umożliwia uczestnictwo w wielu przetargach jednocześnie bez angażowania własnych środków w okresie
  realizacji kontraktu
- świadczy o dużej wiarygodności firmy - oferenta jako partnera w interesach.

Składka
Ustalana jest indywidualnie po ocenie zdolności firmy do realizacji kontraktu. Wysokość składki zależy od sumy i okresu gwarancji, a także od przedstawionego zabezpieczenia na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.