www.elfin.pl
portal finansowy


2 maja 2024

Business interruption

czyli ubezpieczenie na wypadek nagłych przerw w działalności firmy

Przedmiot ubezpieczenia
Ubezpieczenie tego typu pozwala prowadzącym działalność gospodarczą na zachowanie płynności finansowej w przypadku wystąpienia poważnych szkód w należącym do firmy mieniu. Neutralizuje ono konieczność ponoszenia wysokich kosztów stałych, przy braku możliwości ich pokrycia z nowych przychodów.
Dotyczy dwóch wielkości ekonomicznych:

  • zysku operacyjnego (ale tylko tej jego części, którą firma osiągnęłaby w okresie trwania szkody i przy założeniu niezakłóconej pracy)
  • kosztów stałych (wynagrodzenia, koszty najmu, dzierżawy, energii elektrycznej, gazu, wody, c.o., raty leasingowe, itp.)

Ubezpieczyciele pod pojęciem zysku operacyjnego rozumieją również zysk zawarty w zniszczonych produktach gotowych i niegotowych oraz tych niezniszczonych, ale nie nadających się do sprzedaży.

Kwalifikują również, jako podlegające wypłacie odszkodowania, pewne koszty dodatkowe. Należą do nich:

  • koszt wynajęcia i przeprowadzki do budynków i pomieszczeń zastępczych
  • koszty prac w godzinach nadliczbowych
  • narzuty socjalne na wynagrodzenia
  • koszty wynajęcia rzeczoznawców
  • kary umowne
  • koszt zawiadomienia klientów o zaistniałe sytuacji

Zakres ubezpieczenia
Ubezpieczenie obejmuje szkody w mieniu wywołane żywiołami (pożar, uderzenie pioruna, wybuch, itp.) i w miejscu określonym w polisie jako miejsce ubezpieczenia. Efektem szkody musi być przerwa lub zakłócenie działalności ubezpieczonego przedsiębiorstwa, powodujące stratę w zysku brutto. Strata ta powinna jednak wystąpić w trakcie maksymalnego okresu odpowiedzialności, jaki został ustalony w polisie.

Uwaga: Ubezpieczenie to jest uzupełnieniem polisy "ogniowej" (mienie od ognia i innych zdarzeń losowych). Oznacza to, iż nie można ubezpieczyć się na wypadek nagłych przerw w działalności spowodowanych zdarzeniami losowymi, bez uprzedniego ubezpieczenia mienia na wypadek tych zdarzeń.

Okres ubezpieczenia
Rozpoczyna się od dnia wstrzymania lub ograniczenia produkcji w związku z zaistniałą szkodą (z zastrzeżeniem tzw. okresu wyczekiwania). Trwa do dnia, w którym skutki szkody przestają mieć negatywny wpływ na działalność ubezpieczonej firmy lub w ustalonym w polisie dniu wygaśnięcia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Suma ubezpieczenia
W celu skalkulowania sumy ubezpieczenia towarzystwa stosują najczęściej dwie metody:

  • metodę sumy - wówczas do zysku netto uzyskanego za ostatni zamknięty rok finansowy dodaje się wielkość kosztów stałych przypadających na ten okres i tak określoną wielkość koryguje o przewidywany wzrost lub spadek obrotu w roku następnym i w roku objętym ubezpieczeniem.
  • metodę różnicy - zgodnie z którą zysk brutto wylicza się poprzez zmniejszenie wartości obrotu za ostatni zamknięty rok finansowy o nie podlegające ubezpieczeniu koszty zmienne.

Wyłączenia odpowiedzialności
Towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada przede wszystkim za szkody inne niż wyrządzone w mieniu należącym do ubezpieczanej firmy. Nie wypłaci również odszkodowania jeśli ich przyczyną było niedbalstwo lub umyślne działanie ubezpieczającego lub osób, za które ponosi on odpowiedzialność. Polisa nie pokryje także strat zysku spowodowanych ulepszeniami wprowadzonymi w trakcie odbudowy zniszczonego mienia, wydłużającymi czas jej przeprowadzenia.

Nie jest to oczywiście pełna lista wyłączeń, stąd potrzeba wnikliwego zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Uwaga: Warunkiem zawarcia powyższego ubezpieczenia jest prowadzenie pełnej księgowości. Stanowi to warunek wyliczenia ewentualnego odszkodowania.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.