www.elfin.pl
portal finansowy


9 maja 2024

W jaki sposób i od czego powinien zabezpieczyć się właściciel firmy

Prowadząc działalność gospodarczą, bez względu na jej formę prawną, cały czas podejmujesz ryzyko.
W zależności od branży, w której działasz, ma ono zróżnicowany charakter i może wynikać z:
  • Dużej aktywności związanej z częstymi podróżami, różnymi miejscami pracy, np. w budowlanych i instalacyjnych usługach
  • Nieregularnego i stresującego trybu pracy
  • Wykonywania ryzykownego zawodu
  • Posiadania rodziny i wspólników
Jakie rodzaje ubezpieczenia i od jakich zdarzeń uchronią cię przed poważnymi stratami?

Odpowiedzialność cywilna przedsiębiorcy
Dotyczy wszystkich zdarzeń związanych z działalnością firmy, w wyniku których mogą zostać poszkodowane osoby trzecie. Pracodawca zawsze ponosi koszty zadośćuczynienia za wszelkie szkody spowodowane przez pracowników, urządzenia, towary oraz te, które miały miejsce na terenie firmy. Jeśli posiadasz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej deliktowej wydatki te mogą być pokryte przez ubezpieczyciela. Pamiętaj wówczas, że w wielu przypadkach należy posiadać rozszerzenia zakresu ochrony OC o klauzule dotyczące specyfiki działalności firmy, np. usługowej czy produkcyjnej.
Jeżeli zatrudniasz pracowników, a zwłaszcza jeśli pracują oni w warunkach "sprzyjających" występowaniu wypadków, powinieneś bezwzględnie wykupić polisę OC pracodawcy.

Ochrona życia wspólników
Ma zastosowanie zwłaszcza wtedy, gdy na firmie ciążą duże zobowiązania. W razie śmierci jednego ze wspólników, gdy trzeba się rozliczyć z rodziną lub wierzycielami potrzebne jest szybkie odzyskanie gotówki i płynności finansowej. Wtedy jedynie dobre ubezpieczenie na życie, w którym wspólnicy są uposażonymi gwarantuje uniknięcie poważnych kłopotów finansowych czy nawet likwidacji firmy.
Należy wybrać w tym celu ubezpieczenie terminowe, ale tylko o charakterze ochronnym - znacznie tańsze od ubezpieczeń o charakterze mieszanym. Zawsze powinno posiadać dodatkowa opcję śmierci i całkowitego inwalidztwa wskutek wypadku.

Zabezpieczenie finansowej przyszłości rodziny
Składa się z dwóch elementów ochronnego i oszczędnościowego. Ten pierwszy ma znaczenie dla rodziny w razie twojej śmierci lub w razie twojego inwalidztwa. Ten drugi zapewnia tworzenie rezerw finansowych na przyszłość, tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Oba są równie ważne i dla tego nie powinno się podejmować ich w ramach jednego programu, w którym nie jest określone jaka część składki przeznaczona jest na ochronę, a jaka na inwestowanie.
W ubezpieczeniach zawierających łącznie oba elementy nie masz pełnego rozeznania co do ich możliwości oraz wycofania się bez straty. Bardziej elastyczne jest posiadanie osobnego programu ochronnego i inwestycyjnego.
Pamiętaj: Program oszczędnościowy zapewnia ci uzupełnienie świadczeń emerytalnych. Jeżeli masz zarejestrowaną działalność gospodarczą to ze składek na ZUS otrzymasz świadczenia na poziomie ok. 30% średniej krajowej. Sprawdź w Kalkulatorze Emerytalnym ile powinieneś odkładać rocznie, by być usatysfakcjonowanym.

Zabezpiecz swoje zdrowie
Aktywnie pracujący przedsiębiorca żyjący w ciągłych napięciach i nie dbający o swoje zdrowie wcześniej czy później trafia do lekarza. Nie mając wciąż czasu unika kolejek, więc idzie do prywatnej placówki służby zdrowia i płaci za konsultacje. Wydatki te można uregulować z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli jest bardziej przezorny to również posiada ubezpieczenie od poważnego zachorowania, gdyż choroby serca wśród przedsiębiorców zdarzają się częściej.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.