www.elfin.pl
portal finansowy


3 maja 2024

Jak zacząć

Po pierwsze - co zamierzasz robić?
Na początek truizm - najważniejszy jest pomysł. Jednak od tego co zamierzasz produkować, czym handlować, jakie świadczyć usługi zależy nie tylko twoja satysfakcja, ale także czy działalność ta będzie opłacalna. Możesz robić właściwie wszystko, czego nie zabrania prawo. Niektóre rodzaje działalności wymagają jednak uzyskania zezwolenia (chociażby handel alkoholem) albo koncesji (np. prowadzenie stacji radiowej). Czasami, np. chcąc prowadzić aptekę, będziesz musiał zatrudnić fachowca w danej dziedzinie.
W wyborze rodzaju działalności warto kierować się wykształceniem i doświadczeniem. Na pewno łatwiej będzie ci konkurować w dziedzinie, którą znasz. Po pierwsze; więcej wiesz na temat samego produktu, czy usługi, po drugie; masz lepsze rozpoznanie rynku, na którym zamierzasz działać.

Policz dokładnie, czy się opłaci
Jeżeli już wstępnie określiłeś co chciałbyś robić, musisz przygotować biznes plan swojej firmy. Da ci on odpowiedź na dwa najważniejsze pytania: czy twoje przedsięwzięcie ma szansę być rentowne? A jeżeli tak, to jakich to wymaga zasobów?
Możesz zlecić przygotowanie biznes planu firmie konsultingowej, bądź też korzystając z naszych rad zrobić to samodzielnie. Wybierając to drugie nie tylko oszczędzisz pieniądze (nawet do kilkunastu tys. zł), ale przede wszystkim sam zrewidujesz swoje wcześniejsze założenia i lepiej zrozumiesz największe zagrożenia dla twojej firmy.
Jeśli biznes plan potwierdził twój pomysł na firmę, kolejnym krokiem jest określenie źródeł potrzebnych zasobów. Jeżeli dysponujesz kwotą początkowych i comiesięcznych wydatków związanych z funkcjonowaniem twojego przedsiębiorstwa, w łatwy sposób jesteś w stanie wyliczyć ile pieniędzy ci brakuje. Niestety prosta jest tutaj tylko arytmetyka, gorzej ze zgromadzeniem brakujących kwot.
W tym miejscu pojawia się pytanie o to czy działać w pojedynkę, czy też znaleźć wspólników.

Jaka forma działalności ?
Zanim przejdziesz dalej pamiętaj, że chcąc prowadzić działalność zarobkową nie musisz mieć żadnej firmy. Możesz funkcjonować jako tzw. "wolny strzelec" i podpisywać umowy zlecenia czy o dzieło. Jest to rozwiązanie dobre dla osób, które bądź wykonują pracę najemną i od czasu do czasu chcą sobie dorobić, bądź nie pracują, ale niedługo zamierzają wrócić na etat i nie chcą sobie zawracać głowy formalnościami, ani ponosić zbędnych kosztów.
Powyższe tak naprawdę dotyczy osób, które wolą spokojną posadę, niż trudy prowadzenia własnej firmy, nawet za cenę potencjalnie wyższych dochodów. Jeżeli jednak sam czujesz w sobie kandydata na przedsiębiorcę, powinieneś poznać konkretne formy w jakich funkcjonują firmy.

Formalności związane z założeniem firmy
Kiedy już określisz formę prawną, powinieneś przystąpić do załatwiania formalności. Radzimy podjęcie opisanych działań w podanej przez nas kolejności.
W trakcie załatwiania formalności, powinno się także zaopatrzyć w pieczątkę firmową, sporządzić szyld, który zostanie umieszczony na siedzibie przedsiębiorstwa oraz założyć konto bankowe.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.