www.elfin.pl
portal finansowy


3 grudnia 2024

Bony skarbowe

Jednym ze sposobów lokowania nadwyżek mogą być obligacje oraz bony skarbowe. Są to najbardziej pewne formy lokaty. Ich gwarantem jest Skarb Państwa, a państwo bardzo rzadko nie reguluje swoich zobowiązań. Dla potrzeb teorii finansów przyjmuje się nawet, że bony i obligacje skarbowe są papierami wolnymi od ryzyka.

To instrumenty finansowe, emitowane przez NBP, sprzedawane na specjalnie organizowanych przetargach. Są to instrumenty krótkoterminowe, a więc dla firm idealne. Przeszkodą w ich nabyciu może być minimalna kwota transakcji, która wynosi 100.000 PLN.
Bony skarbowe mają terminy emisji od 8 do 52 tygodni (standardowo 13 i 52 tygodnie). Ich rentowność podawana jest oczywiście w skali roku. Zwrot z inwestycji w bony skarbowe jest wyższy niż w przypadku lokat bankowych. Musi tak być, aby ktokolwiek był zainteresowany ich kupnem.

Aby wejść w posiadanie takich bonów musisz zlecić to zadanie bankowi, aby dokonał tego w imieniu twojej firmy. Biura maklerskie nie zajmują się bonami skarbowymi. Robią to najczęściej tzw. dealing room-y banków. Twoja firma musi posiadać rachunek w banku, który zamierzasz poprosić o pośrednictwo w zakupie. Następnie telefonicznie umawiasz się z dealerem na rodzaj bonów, jakie chcesz zakupić i rentowność, jaką mają one zapewnić. Dalej sprawy toczą się już same, a uwieńczeniem tego jest umowa przysłana pocztą na wskazany adres.
Czasem banki biorą niewielką prowizję, czasem nie pobierają jej wcale, co nie znaczy, że nie mają z pośrednictwa żadnych profitów. Dealer jest handlarzem, a co za tym idzie chce kupić tanio i sprzedać drożej. Może to oznaczać różnicę setnych lub dziesiątych procenta pomiędzy rentownością, jaka jest do uzyskania na przetargu a rentownością, jaką zaoferuje tobie. Zysk z bonów skarbowych jest opodatkowany na zasadach ogólnych.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.