www.elfin.pl
portal finansowy


6 maja 2024

Jak wybrać formę opodatkowania działalności gospodarczej

Przepisy podatkowe dają różne możliwości opodatkowania działalności gospodarczej. Podatek może być obliczany w formie ryczałtowej (karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany), liniowej lub według zasad ogólnych tj. zgodnie ze skalą podatkową.

Jednak nie każdy rodzaj działalności może być opodatkowany wg wszystkich sposobów. Występują ograniczenia co do możliwości skorzystania z form ryczałtowych (ograniczenia mają różny charakter ze względu na m. in. przedmiot działalności, wielkość obrotów, sposób zatrudniania pracowników). Jeśli nie można skorzystać z form ryczałtowych to wtedy pozostaje opodatkowanie wg zasad ogólnych. Dlatego rozważając możliwość i opłacalność skorzystania z formy ryczałtowej, przede wszystkim należy zastanowić się czy przepisy dopuszczają w konkretnym przypadku taką możliwość.

Karta podatkowa
Z punktu widzenia prowadzącego działalność, jest to najwygodniejsza forma opodatkowania. Nie trzeba prowadzić dokumentacji dla celów podatkowych (jeśli nie zatrudnia się pracowników) i to jest podstawowa zaleta karty. Kwoty podatku są stałe co może być zarówno zaletą (jeśli ma się niskie koszty i podatek jest niższy w porównaniu z podatkiem wg ogólnych zasad) jak i wadą (jeśli ma się wysokie koszty lub nieregularne dochody z działalności - podatek trzeba płacić nawet jeśli w danym miesiącu nie było dochodów).

Ryczałt ewidencjonowany
W porównaniu do karty podatkowej, przy ryczałcie podatek płaci się jako procent od uzyskanego przychodu, ale podobnie też nie wykazuje się kosztów podatkowych. Dodatkowym obowiązkiem dla prowadzącego działalność jest prowadzenie dokumentacji podatkowej (ewidencja przychodów i ew. ewidencji zatrudnienia pracowników).

Zasady ogólne
Podatek płaci się od dochodu co oznacza, że uwzględnia się koszty podatkowe. Przy niskich kosztach podatkowych, rzeczywista stopa opodatkowania jest wysoka bo odpowiadająca stawkom skali podatkowej. W tej formie prowadzący ma najwięcej obowiązków ewidencyjnych (prowadzenie dokumentacji podatkowej -księga przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe).

Podatek liniowy
W podatku liniowym w zamian za liniową stawkę podatku 19% podatnicy nie mają prawa do dokonywania niemal żadnych odliczeń od dochodu i podatku związanych z działalnością gospodarczą. Podatek liniowy nie jest dostępny dla podatników świadczących usługi na rzecz byłych pracodawców takie, jakie świadczyli na ich rzecz w ramach stosunku pracy w tym albo w poprzednim roku podatkowym. Nie mogą go również wybrać podatnicy chcący rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Obowiązki ewidencyjne podatników rozliczających się liniowo są takie same jak podatników rozliczających się wg skali podatkowej.

Którą formę wybrać
Odpowiedź zależy od poszczególnego indywidualnego przypadku, ale można wskazać kilka ogólnych zasad. I tak, jeśli:

  • w twojej działalności występować będą wysokie koszty (np. inwestycyjne), korzystnie jest wybrać zasady ogólne
  • koszty będziesz miał małe, rozważ formy ryczałtowe - twój podatek może być niski
  • twoja działalność będzie miała niewielkie obroty i nie chcesz mieć dodatkowych obowiązków ewidencyjnych - rozważ ryczałty
  • najczęściej najważniejszym kryterium jest wysokość podatku przy różnych formach opodatkowania. Trzeba zanalizować wysokość podatku dla danej działalności (rodzaj działalności, planowane przychody - marże, koszty). Nie jest to bardzo trudne i nie musi tego robić doradca podatkowy. Sprawdź w załącznikach do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatek dla swojej działalności dla karty, ryczałtu i porównaj. Pamiętaj o sprawdzeniu czy możesz korzystać z ryczałtu lub podatku liniowego.


--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.