www.elfin.pl
portal finansowy


19 maja 2024

Leasing operacyjny

Ten rodzaj finansowania polega na tym, że leasingobiorca otrzymuje na pewien krótki, co najwyżej średni, okres czasu (do kilu lat) do używania środek trwały. Z tego tytułu płaci on raty leasingowe.

Najczęściej umowy leasingu operacyjnego obejmują środki transportu, wyposażenie i sprzęt komputerowy oraz maszyny.
Formalnie leasingowany środek trwały nadal pozostaje własnością leasingodawcy i po wygaśnięciu umowy powinien do niego wrócić. Ma to także znaczenie dla bilansów obydwu podmiotów: leasingodawca uwzględnia go w swoich księgach i poddaje amortyzacji, leasingobiorca płaci tylko koszty, ale za to nie obciąża swoich pasywów kredytem zaciągniętym pod kupno środka.

Największą zaletą leasingu operacyjnego, jest to że można wrzucić w koszty całość raty leasingowej.
Druga nie mniej ważna korzyść wynika ze struktury tej raty i konstrukcji umowy. Otóż, mimo że formalnie leasing operacyjny to wypożyczenie środka (po upływie okresu umowy powinno się go oddać), większość tego typu kontraktów zawiera opcję odkupienia przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę. Dodać należy, że leasingodawca poddaje z reguły środki przyśpieszonej amortyzacji, w wyniku czego po okresie umowy odsprzedawany jest on za niewielką kwotę (z reguły 10-20% wartości początkowej).

Podsumowując, leasingobiorca płaci relatywnie dużo (np. w porównaniu z kredytem) z tytułu umowy leasingu operacyjnego, ale wszystko może wrzucić w koszty działalności, a po upływie umowy ma najczęściej prawo odkupić środek za niewielkie pieniądze w porównaniu do jego rzeczywistej (rynkowej) wartości.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.