str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

3 maja 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum

Co chcesz ubezpieczyć?
odpowiedzialność cywilną
należności i zobowiązania finansowe
mienie w transporcie
pracowników
produkt
siebie

Dobrze wiedzieć
flexa
franszyza
cesja polisy
wartość odtworzeniowa
wartość księgowa
sumy stałe/zmienne
pierwsze ryzyko
zasada proporcji

Słownik finansowy

PITy 2023? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Elfin radzi
Na jakie sumy się ubezpieczać

Wartość księgowa brutto
Właściwie od tego momentu powinieneś przestać czytać. Jeśli chcesz, aby zawierane przez ciebie ubezpieczenie gwarantowało odtworzenie majątku przynajmniej zgodne ze stanem z dnia szkody - nie powinieneś w ogóle brać pod uwagę oparcia sumy ubezpieczenia na wartości księgowej. Zwłaszcza, gdy dysponujesz mieniem o dużej wartości, używanym od wielu lat.
Wartość księgowa brutto równa jest wartości początkowej mienia z uwzględnieniem kolejnych przeszacowań.

Przykład: W roku 1990 kupiłeś maszynę do pakowania hermetycznego za - w przeliczeniu - 200.000 nowych złotych. W chwili obecnej nie będziesz w stanie kupić jej taniej niż za 600.000zł.
Nawet przy braku przeszacowań majątku, w oparciu o wartość księgową brutto ubezpieczysz się najwyżej na 200.000zł. Zakładając całkowite zniszczenie maszyny, 200.000zł będzie wszystkim czego możesz spodziewać się od ubezpieczyciela. Chcąc dalej pakować produkowaną przez siebie żywność hermetycznie, pozostałe 400.000zł będziesz musiał dołożyć z własnej kieszeni.

Wartość księgowa netto
Właściwie nie powinno się w ogóle wspominać o możliwości zastosowania tej wielkości przy określaniu sumy ubezpieczenia. Czyniłaby ona ubezpieczenie zupełnie bezcelowym, bo uzyskane odszkodowanie w żaden sposób nie przystawałoby do kosztów odtworzenia utraconego mienia.
Wartość księgowa netto to wartość brutto pomniejszona o odpisy amortyzacyjne.
Ten sposób wyceny majątku powoduje, że wiele jego składników może mieć wartość równą zero.
Ubezpieczenie na wartość księgową netto jest poza tym całkowicie sprzeczne z zasadami sztuki ubezpieczeniowej. Niestety niezdrowa konkurencja panująca na rynku ubezpieczeń powoduje, że towarzystwa dla "zdobycia" klienta proponują czasem tego typu oszczędność. Składka jest wówczas rzeczywiście niska, ale i odszkodowanie zupełnie oderwane od rzeczywistości. Jeśli twój agent zaproponuje ci takie rozwiązanie - podziękuj mu za usługę i skontaktuj się z innym.

Pamiętaj: Przy wyborze sumy ubezpieczenia pamiętaj o podstawowej zasadzie wypłaty odszkodowań - zasadzie proporcji. Zgodnie z nią wysokość wypłaconego odszkodowania musi pozostawać w takim stosunku do wartości szkody, w jakim suma ubezpieczenia pozostaje do faktycznej wartości ubezpieczanego mienia. Wartość ta szacowana jest na dzień powstania szkody.

Uwaga: Teoretycznie na ubezpieczeniu majątkowym nie można "zarobić". Wypłacone odszkodowanie ma umożliwić przywrócenie poprzedniego stanu mienia, co wyklucza jego ulepszenie. W praktyce jednak zawsze możesz "zaoszczędzić" część wypłaconego odzkodowania, jeśli uda ci się np. odtworzyć utracony majątek taniej niż wynika to z szacunków towarzystwa (np. części napraw dokonasz we własnym zakresie).
Możesz oczywiście zastosować przy odtworzeniu mienia nowocześniejsze niż poprzednio (a więc ulepszone) elementy, jeżeli tylko zmieścisz się w kwocie wypłaconego odszkodowania lub pokryjesz różnicę z własnej kieszeni.

<< poprzednia strona następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009