str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

18 czerwca 2019
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum

Co chcesz ubezpieczyć?
odpowiedzialność cywilną
należności i zobowiązania finansowe
mienie w transporcie
pracowników
produkt
siebie

Dobrze wiedzieć
flexa
franszyza
cesja polisy
wartość odtworzeniowa
wartość księgowa
sumy stałe/zmienne
pierwsze ryzyko
zasada proporcji

 Prezentacja Towarzystw
 Według rodzaju ubezpieczeń
 
Słownik finansowy
Zgłoś błąd lub sugestię
Porady i strategie
NNW grupowe

Zabezpieczają odszkodowanie z tytułu straty na zdrowiu lub zgon w wyniku wypadku przy pracy oraz w drodze do i z pracy. Na każdym stanowisku pracy może dojść do wypadku i wtedy zawsze pracownik ma prawo do odszkodowania i to niezależnie od tego z ZUS-u.
Osoby, które przeżyły wypadek, borykają się zazwyczaj z poważnymi kłopotami finansowymi dlatego nie należy bagatelizować ich problemów tylko zawczasu je zabezpieczyć.
Jeżeli chcesz oszczędzać na wykupieniu takiego ubezpieczenia to możesz, w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu pracownika w czasie pracy, ponieść duże straty. Pracownik może domagać się odszkodowania od pracodawcy na drodze sądowej i to znacznie większej kwoty niż z ubezpieczenia, które może go zadowolić.
Przykład:
Kierowca w wypadku został 50% inwalidą. Suma ubezpieczenia na 20 000 PLN skutkuje wypłatą 10 000 PLN. Takie pieniądze nie zapewnią godnego życia dla bezrobotnego inwalidy. W Sądzie Pracy może zostać mu przyznane odszkodowanie np. 150 000 PLN. Czy będzie cię na nie stać?

Jeżeli więc wykupiłeś ubezpieczenie na małą kwotę SU i to bez rozszerzonego zakresu ochrony to powinieneś dodatkowo wykupić ubezpieczenie OC pracodawcy zabezpieczające większe roszczenia pracownika.
Wybór powinien być przemyślany gdyż jest duża różnorodność ofert pod względem zakresu i ceny tzn. czasami rozbudowane i drogie ubezpieczenia w efekcie końcowym zapewniają mniej niż tańsze o podstawowym zakresie, a wysokiej sumie ubezpieczenia.
Przykład:
Ochrona podstawowa na SU = 20 000 PLN rozszerzona o świadczenia szpitalne, zwrot kosztów zakupu protez oraz zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego może kosztować więcej niż ubezpieczenie podstawowe w innym towarzystwie na SU = 60 000 PLN. Przy inwalidztwie 50% z pierwszego ubezpieczenia w sumie wypłata wyniesie 18 000 PLN, a w drugim 30 000 PLN i to szybciej bo po stwierdzeniu stopnia inwalidztwa np. utraty oka.

Coraz częściej ubezpieczenia te w ramach składki zapewniają ochronę przez całą dobę czyli w życiu prywatnym też, co jest dodatkową korzyścią dla pracownika.
Należy zwrócić uwagę na występowanie tego elementu w ubezpieczeniach zdrowotnych i na życie jako rozszerzenie zakresu ochrony.
Składki opłacane są za wszystkich pracowników lub za imiennie podanych na liście wraz z wnioskiem. Mogą być one wliczone w koszty uzyskania przychodu nawet jeżeli zapewniają ochronę przez 24 godziny na całym świecie. Ważne jest to, że zapewniają ochronę w miejscu pracy, ponad to jest rozszerzeniem, które oferuje towarzystwo dodatkowo.
Jeżeli ubezpieczenie takie zapewnia również ochronę małżonkom i dzieciom za dodatkową składkę to tą część pracownik pokrywa już sam.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009