str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

25 kwietnia 2018
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum

Co chcesz ubezpieczyć?
odpowiedzialność cywilną
należności i zobowiązania finansowe
mienie w transporcie
pracowników
produkt
siebie

Dobrze wiedzieć
flexa
franszyza
cesja polisy
wartość odtworzeniowa
wartość księgowa
sumy stałe/zmienne
pierwsze ryzyko
zasada proporcji

 Prezentacja Towarzystw
 Według rodzaju ubezpieczeń
 
Słownik finansowy
Zgłoś błąd lub sugestię

PITy 2017? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Elfin radzi
Czym kierować się przy wyborze ubezpieczyciela

Zacznij od ograniczenia ilości branych pod uwagę towarzystw do tych, które posiadają w ofercie interesujące cię produkty. Następnie wyeliminuj te, które ze względu na słabą pozycję rynkową nie dają gwarancji wypłaty odszkodowań.
Na co powinieneś zwrócić uwagę:

  1. pozycję rynkową
  2. sieć oddziałów i przedstawicielstw na terenie kraju
  3. udziałowców towarzystwa
  4. ocenę PUNU (Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń) - czy towarzystwo nie znajduje się czasem na liście niewypłacalnych lub nawet postawionych w stan upadłości
  5. poziom wskaźników technicznych (rozkład ryzyka, wielkość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, reasekurację, wielkość oraz struktura kapitałów i aktywów

Część tych danych możesz uzyskać w raportach rocznych, które towarzystwa mają obowiązek ci udostępnić (poproś o nie agenta). Jeśli nawet większość z podawanych w nich liczb nic ci nie powie, sprawdź przynajmniej podstawowe wielkości (zysk/strata, składka przypisana i zainkasowana, rezerwy, kapitał akcyjny) i ich zmiany (spadają, rosną, nie zmieniają się).

Jeśli dane wskazują np. na duży (ponad 50%) udział w portfelu towarzystwa ubezpieczeń "drobnych", a w szczególności komunikacyjnych - nie jest to pozytywny sygnał. Jeśli spada z roku na rok poziom rezerw, a przy okazji nie wzrasta kapitał akcyjny - twoje zaniepokojenie powinno być jeszcze większe. Zdecydowanie negatywnym sygnałem jest również wykazywana z roku na rok strata.
Jeżeli nie chce ci się analizować danych księgowych, sprawdź przynajmniej, jaką siecią przedstawicielstw dysponuje ubezpieczyciel. Jeśli w mieście, na terenie którego działa twoja firma, nie ma on swojego oddziału - pomyśl o trudnościach, jakie napotkasz w momencie wystąpienia szkody i umieść go na końcu swojej listy.

Niestety w ocenie wiarygodności towarzystw jesteś raczej zdany na siebie (czasopisma ubezpieczeniowe, aktualności prasowe, serwis internetowy PUNU, opinie zorientowanych lepiej od ciebie znajomych). Agent - zwykle zdeterminowany, aby cię ubezpieczyć - może każde dane interpretować tak, by wypadły korzystnie.
Jeśli chcesz być pewien swojego wyboru, powinieneś włożyć trochę wysiłku w jego dokonanie.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2018 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009