str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

18 czerwca 2019
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum

Co chcesz ubezpieczyć?
odpowiedzialność cywilną
należności i zobowiązania finansowe
mienie w transporcie
pracowników
produkt
siebie

Dobrze wiedzieć
flexa
franszyza
cesja polisy
wartość odtworzeniowa
wartość księgowa
sumy stałe/zmienne
pierwsze ryzyko
zasada proporcji

 Prezentacja Towarzystw
 Według rodzaju ubezpieczeń
 
Słownik finansowy
Zgłoś błąd lub sugestię
Elfin radzi
Czym kierować się przy wyborze ubezpieczyciela

Zacznij od ograniczenia ilości branych pod uwagę towarzystw do tych, które posiadają w ofercie interesujące cię produkty. Następnie wyeliminuj te, które ze względu na słabą pozycję rynkową nie dają gwarancji wypłaty odszkodowań.
Na co powinieneś zwrócić uwagę:

  1. pozycję rynkową
  2. sieć oddziałów i przedstawicielstw na terenie kraju
  3. udziałowców towarzystwa
  4. ocenę PUNU (Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń) - czy towarzystwo nie znajduje się czasem na liście niewypłacalnych lub nawet postawionych w stan upadłości
  5. poziom wskaźników technicznych (rozkład ryzyka, wielkość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, reasekurację, wielkość oraz struktura kapitałów i aktywów

Część tych danych możesz uzyskać w raportach rocznych, które towarzystwa mają obowiązek ci udostępnić (poproś o nie agenta). Jeśli nawet większość z podawanych w nich liczb nic ci nie powie, sprawdź przynajmniej podstawowe wielkości (zysk/strata, składka przypisana i zainkasowana, rezerwy, kapitał akcyjny) i ich zmiany (spadają, rosną, nie zmieniają się).

Jeśli dane wskazują np. na duży (ponad 50%) udział w portfelu towarzystwa ubezpieczeń "drobnych", a w szczególności komunikacyjnych - nie jest to pozytywny sygnał. Jeśli spada z roku na rok poziom rezerw, a przy okazji nie wzrasta kapitał akcyjny - twoje zaniepokojenie powinno być jeszcze większe. Zdecydowanie negatywnym sygnałem jest również wykazywana z roku na rok strata.
Jeżeli nie chce ci się analizować danych księgowych, sprawdź przynajmniej, jaką siecią przedstawicielstw dysponuje ubezpieczyciel. Jeśli w mieście, na terenie którego działa twoja firma, nie ma on swojego oddziału - pomyśl o trudnościach, jakie napotkasz w momencie wystąpienia szkody i umieść go na końcu swojej listy.

Niestety w ocenie wiarygodności towarzystw jesteś raczej zdany na siebie (czasopisma ubezpieczeniowe, aktualności prasowe, serwis internetowy PUNU, opinie zorientowanych lepiej od ciebie znajomych). Agent - zwykle zdeterminowany, aby cię ubezpieczyć - może każde dane interpretować tak, by wypadły korzystnie.
Jeśli chcesz być pewien swojego wyboru, powinieneś włożyć trochę wysiłku w jego dokonanie.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009