str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

17 czerwca 2019
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum

Co chcesz ubezpieczyć?
odpowiedzialność cywilną
należności i zobowiązania finansowe
mienie w transporcie
pracowników
produkt
siebie

Dobrze wiedzieć
flexa
franszyza
cesja polisy
wartość odtworzeniowa
wartość księgowa
sumy stałe/zmienne
pierwsze ryzyko
zasada proporcji

 Prezentacja Towarzystw
 Według rodzaju ubezpieczeń
 
Słownik finansowy
Zgłoś błąd lub sugestię
Elfin radzi
Jak wybrać odpowiednią ochronę ubezpieczeniową
Jeśli zależy ci na solidnej i pewnej ochronie ubezpieczeniowej, decyzja o jej wyborze powinna przebiegać na kilku etapach:
 1. Określenie najważniejszych potrzeb, czyli ustalenie, na jakie ryzyka narażona jest twoja firma i ty jako jej właściciel

W zależności od branży i rodzaju prowadzonej działalności, firmy narażone są na różne rodzaje ryzyka. Zdarzenia losowe, które mogą dotyczyć firmy budowlanej, będą na pewno inne, niż te dotyczące zakładu fryzjerskiego czy przewoźnika międzynarodowego.

 • Istnieją pewne grupy ubezpieczeń, które mogą być brane pod uwagę przez wiele podmiotów (mienie od żywiołów i kradzieży, OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, NNW pracowników), ale są i takie, które przydadzą się jedynie wąskiej grupie firm (cargo, OC przewoźnika).
 • Jeśli zatrudniasz wielu pracowników, a rodzaj pracy, jaki wykonują stwarza ryzyko wypadków - powinieneś pomyśleć o ich grupowym ubezpieczeniu (NNW) i o ubezpieczeniu siebie jako pracodawcy (OC).
  Jeżeli masz do czynienia z wieloma kontrahentami, a nie masz pewności, co do ich wypłacalności - pomyśl o ubezpieczeniach finansowych (ubezpieczenie należności, gwarancja spłaty wierzytelności handlowych).
 • Jeżeli uznasz, że twoja firma potrzebuje kilka rodzajów ubezpieczeń - weź pod uwagę możliwość wykupienia pakietu. Nawet, gdy bierzesz pod uwagę jedynie ubezpieczenie mienia od ognia i kradzieży, już możesz objąć je pakietem. Zaletą tego rozwiązania może być spora oszczędność w opłacanej składce.
 1. Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego

Towarzystwo wybierz dopiero po ustaleniu wszystkich ubezpieczeń, jakie chcesz zawrzeć. Ograniczy to twój wybór jedynie do tych towarzystw, które mają w swojej ofercie interesujące cię produkty.

Dalsza selekcja ubezpieczycieli ma na celu przede wszystkim eliminację tych, którzy mają słabą pozycję rynkową i nie dają gwarancji wypłaty odszkodowań.

Informacje, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę to:

 1. pozycja rynkowa towarzystwa
 2. sieć oddziałów i przedstawicielstw na terenie kraju
 3. udziałowcy
 4. ocena PUNU (Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń) - czy towarzystwo nie znajduje się czasem na liście niewypłacalnych lub nawet postawionych w stan upadłości
 5. poziom wskaźników technicznych (rozkład ryzyka, wielkość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, reasekurację, wielkość oraz struktura kapitałów i aktywów

Część tych danych możesz uzyskać w raportach rocznych, które towarzystwa mają obowiązek ci udostępnić (poproś o nie agenta). Jeśli nawet większość z podawanych w nich liczb nic ci nie powie, sprawdź przynajmniej podstawowe wielkości (zysk/strata, składka przypisana i zainkasowana, rezerwy, kapitał akcyjny) i ich zmiany (spadają, rosną, nie zmieniają się).
Jeśli dane wskazują np. na duży (ponad 50%) udział w portfelu towarzystwa ubezpieczeń "drobnych", a w szczególności komunikacyjnych - nie jest to pozytywny sygnał. Jeśli spada z roku na rok poziom rezerw, a przy okazji nie wzrasta kapitał akcyjny - twoje zaniepokojenie powinno być jeszcze większe. Zdecydowanie negatywnym sygnałem jest również wykazywana z roku na rok strata.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2019 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009