str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

26 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum

Formy działalności
indywidualna działalność gospodarcza
spółka cywilna
spółka jawna
spółka komandytowa
spółka komandytowo-akcyjna
spółka partnerska
spółka z o.o.
spółka akcyjna

 Jak sporządzić biznes plan?
 Założenie firmy - formalności

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Porady i strategie
Jak zacząć?
Po pierwsze - co zamierzasz robić?
Na początek truizm - najważniejszy jest pomysł. Jednak od tego co zamierzasz produkować, czym handlować, jakie świadczyć usługi zależy nie tylko twoja satysfakcja, ale także czy działalność ta będzie opłacalna. Możesz robić właściwie wszystko, czego nie zabrania prawo. Niektóre rodzaje działalności wymagają jednak uzyskania zezwolenia (chociażby handel alkoholem) albo koncesji (np. prowadzenie stacji radiowej). Czasami, np. chcąc prowadzić aptekę, będziesz musiał zatrudnić fachowca w danej dziedzinie.
W wyborze rodzaju działalności warto kierować się wykształceniem i doświadczeniem. Na pewno łatwiej będzie ci konkurować w dziedzinie, którą znasz. Po pierwsze; więcej wiesz na temat samego produktu, czy usługi, po drugie; masz lepsze rozpoznanie rynku, na którym zamierzasz działać.

Policz dokładnie, czy się opłaci
Jeżeli już wstępnie określiłeś co chciałbyś robić, musisz przygotować biznes plan swojej firmy. Da ci on odpowiedź na dwa najważniejsze pytania: czy twoje przedsięwzięcie ma szansę być rentowne? A jeżeli tak, to jakich to wymaga zasobów?
Możesz zlecić przygotowanie biznes planu firmie konsultingowej, bądź też korzystając z naszych rad zrobić to samodzielnie. Wybierając to drugie nie tylko oszczędzisz pieniądze (nawet do kilkunastu tys. zł), ale przede wszystkim sam zrewidujesz swoje wcześniejsze założenia i lepiej zrozumiesz największe zagrożenia dla twojej firmy.
Jeśli biznes plan potwierdził twój pomysł na firmę, kolejnym krokiem jest określenie źródeł potrzebnych zasobów. Jeżeli dysponujesz kwotą początkowych i comiesięcznych wydatków związanych z funkcjonowaniem twojego przedsiębiorstwa, w łatwy sposób jesteś w stanie wyliczyć ile pieniędzy ci brakuje. Niestety prosta jest tutaj tylko arytmetyka, gorzej ze zgromadzeniem brakujących kwot.
W tym miejscu pojawia się pytanie o to czy działać w pojedynkę, czy też znaleźć wspólników.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009