str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

26 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum

Kalkulatory
Ile wyniosą twoje składki na ZUS?
Jakie raty kredytu będziesz spłacał?
Ile wyniesie twoja zaliczka na podatek?
Oblicz odsetki od zaległości podatkowych

Wszystkie   

Znajdź
Oferty B2B
Przetargi
Biuro rachunkowe
Dostawcę usług internetowych
Firmę leasingową
Brokera ubezpieczeniowego
Agenta ubezpieczeniowego
Instytucję publiczną

Słownik finansowy

 Wzory dokumentów

Porady i strategie
Zasady dobrego biznes planu
 • Przygotuj się - zbierz dane, zarezerwuj potrzebny czas
  Sporządzając biznes plan powinieneś dysponować pełnymi i wiarygodnymi danymi, tak aby prognozy twoich przychodów i kosztów też były wiarygodne.
  Budowa biznes planu to pewien proces, jeżeli nawet uda ci się go sporządzić w krótkim czasie, dużo zajmie analiza wrażliwości, czyli ocena skutków zmian danych wejściowych.
 • Skup się na żywej gotówce
  Powinieneś dokładnie wiedzieć ile musisz wyłożyć i ile z powrotem do ciebie wróci. Z tego powodu zwracaj uwagę przede wszystkim na przepływ pieniężny (cash flow), później na zysk netto.
 • Nie patrz ile masz, ale ile musi mieć firma
  Projektując firmę musisz ją wyposażyć we wszystko, co pozwoli jej konkurować na rynku. Nie kieruj się tylko swoim majątkiem, biznes plan nie służy do jego inwentaryzacji, ale do określenia rzeczywistych potrzeb biznesu. Dopiero na podstawie uzyskanych danych zdecydujesz, czy ciężar firmy udźwigniesz sam, czy też powinieneś poszukać wspólników.
 • Nie przesadzaj ze szczegółowością danych, ale też ich nie wymyślaj
  Nie chodzi o to aby każda wielkość wykorzystana w prognozach była podana z największą szczegółowością, kieruj się jej istotnością. Naprawdę nie ma znaczenia czy jednorazowy wydatek osiągnie 2 czy 3 tys. zł, ale będzie bardzo ważne, czy cena sprzedaży twojego produktu wyniesie 1 czy 1,05 zł, szczególnie jeżeli zamierzasz sprzedawać go w milionach sztuk na miesiąc.
  Jeżeli nie możesz uzyskać konkretnej wielkości staraj się ją przybliżyć, na pewno jednak nie strzelaj, sam nie uwierzysz w swój biznes plan.
 • Operuj na danych realnych
  Nie ma potrzeby szacowania inflacji na przyszłość, wielkości realne zawsze nimi pozostaną.
  Pomiń VAT, w ogólnym rozrachunku to nie firma jest jego podatnikiem.
 • Dobierz właściwe okresy
  Biznes plan powinieneś zestawić w okresach kwartalnych, dane miesięczne mogą być niewiarygodne, natomiast roczne zbyt ogólne.
 • Nie przesadzaj z długością prognoz
  Okresy prognozy dłuższe niż kilka (cztery, pięć) lat powodują, że wielkości uzyskiwane w ich końcach są zupełnie niewiarygodne. Lepiej dokładnie zestawić dane w krótszym okresie niż zgadywać odległą przyszłość.
 • Załóż przynajmniej dwa warianty rozwoju przyszłości - oczekiwany i pesymistyczny
  Pierwszy oddawać będzie scenariusz najbardziej prawdopodobny, takiego rozwoju firmy powinieneś się spodziewać, drugi odpowie ci, czy poradzisz sobie także w gorszych warunkach.
 • Nie bój się testowania najbardziej czarnych wizji
  Będziesz przynajmniej świadom wrażliwości twojego modelu biznesu na zmiany warunków rynkowych.
 • Bądź ostrożny
  Lepiej nieco zaniżyć szacunki niż być zbytnim optymistą. Ale też bez przesady, biznes plan, w którym wszystkie wpływy zmniejszysz o połowę na pewno nie będzie planem wiarygodnego biznesu.
 • Nie oszukuj się
  Jeżeli biznes plan w wariancie oczekiwanym daje nikłą szansę twojej firmie, a w dodatku model finansowy jest wrażliwy, konsekwencja nie jest wskazana, warto pomyśleć o czymś innym.
Biznes plan krok po kroku

Przychody
Zacznij od tego, co i w jakich ilościach będziesz sprzedawał. W arkuszu kalkulacyjnym powinieneś zestawić uproszczony rachunek zysków i strat. Określ ile w każdym kwartale uda ci się sprzedać i za jaką cenę.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009