str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

26 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  forum
Jupiter 2023
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA

Kalkulatory
Ile wyniosą twoje składki na ZUS?
Jakie raty kredytu będziesz spłacał?
Ile wyniesie twoja zaliczka na podatek?
Oblicz odsetki od zaległości podatkowych

Wszystkie   
Słownik finansowy

 Wzory dokumentów

Porady i strategie
Jak skutecznie zabezpieczyć tudzież przekazać majątek następcom prawnym przy minimalnym obciążeniu podatkowym?
Bezpieczeństwo

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że odmiennie niźli w spółkach kapitałowych, powołanie fundacji jak też wniesienie do niej majątku nie powoduje powstania po stronie fundatora lub po stronie beneficjentów fundacji jakichkolwiek uprawnień majątkowych. Innymi słowy przekazując fundacji majątek, fundator nie obejmuje w zamian żadnych udziałów czy akcji. Zarówno uprawnienia fundatora jak i beneficjentów mają charakter osobisty, a to oznacza, że nie mogą być przedmiotem egzekucji sądowej czy administracyjnej. Choć nie brzmi to zbyt ładnie, może powiedzieć, że jednym z motywów tworzenia takich fundacji jest chęć uniknięcia odpowiedzialności majątkowej za hipotetyczne zobowiązania. Majątek przeniesiony do fundacji pozostaje, bowiem w pełni bezpieczny, niezależnie od aktualnej sytuacji fundatora. Niezależnie od tego, fundator, może tak skonstruować akt założycielski, że pozostaje on w pełni władny pośrednio lub bezpośrednio zarządzać i dysponować tymże majątkiem. Co więcej, prawo austriackie, jest tu na tyle wyrozumiałe dla fundatorów przewrażliwionych na punkcie swojej prywatności, że zezwala aby zasady funkcjonowania fundacji, jej cele a także jej beneficjenci pozostali ukryci przed ewentualnymi ciekawskim. Fundator może, bowiem, zasady te i dane zawrzeć w aneksie do aktu założycielskiego, który nie jest składany do sądu rejestrowego a ujawniany jest wyłącznie władzom skarbowym.

Transfer majątku

Transfer majątku (przeniesienie jego własności pomiędzy podmiotami) zawsze podlegać będzie jakiemuś podatkowi. W zależności od sposobu tego transferu i podmiot, który dokonuje jego przeniesienia może to być podatek VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek dochodowy lub podatek od spadków i darowizn. W większości systemów podatkowych w Europie występują, co najmniej odpowiedniki tych podatków. Kiedy jednakże mówimy o korzystnym opodatkowania transferu majątku do prywatnej fundacji austriackiej to trzeba mieć świadomość, że polskiego rezydenta będzie dotyczyć to w sposób bardzo ograniczony. Polski podatek od spadków i darowizn, zwłaszcza w obrębie osób najbliższych należy, bowiem w chwili obecnej do jego z niższych w Europie. Dość powiedzieć, że w samej Austrii może on sięgać nawet 60%. (W Polsce nie przekracza 20%). Przy takim opodatkowaniu, obciążenie darowizny na rzecz fundacji pochodzącej od fundatora podatkiem w wys. 5% (8,5% w przypadku nieruchomości) wydaje się rzeczywiście obciążeniem niskim. Niestety należy mieć na uwadze fakt, że późniejsze donacje z fundacji na rzecz jej beneficjentów również mogą być przedmiotem opodatkowania. O zakresie i wysokości tego opodatkowania zadecyduje głównie prawo podatkowe ich rezydencji, z tym jednak zastrzeżeniem, że wypłaty na rzecz beneficjentów w gotówce będą, jak chce tego prawo austriackie traktowane tak jak dywidendy. W praktyce oznacza to, dla polskiego rezydenta, opodatkowanie na poziomie 19%. W przypadku świadczeń w naturze, należy przyjąć, że będą one opodatkowane w Polsce podatkiem dochodowym według skali podatkowej, o ile oczywiście zostaną stosownie zadeklarowane. Trzeba mieć, bowiem świadomość, że istnieje tu ogromne pole do nadużyć podatkowych. Beneficjent, który nie otrzymuje od fundacji świadczeń w gotówce a jedynie korzysta ze świadczeń w naturze (zamieszkuje położoną za granicą nieruchomość będącą własnością fundacji, korzysta z samochodu będącego własnością fundacji itp.), o ile sam nie zechce uczciwie wyspowiadać się fiskusowi z tych ukrytych dochodów, jest prawie nie do wykrycia. W szczególności, jeżeli jego osoba pozostaje niejawna w rejestrze sądowym.

<< poprzednia strona następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Wskaźniki
  minimalne ZUS
  (działalność gosp.)
od stycznia 2024 r.
  podstawa:
  ub. społeczne 4694,40 
  składki:
emerytalne   916,35 
rentowe   375,55 
chorobowe   115,01 
wypadkowe   78,40 
razem:   1485,31 
Fundusz Pracy   115,01 
  Kilometrówka za km 
do 900 cm3   0,8900 
od 900 cm3   1,1500 
  Dieta 45,00 
   Wszystkie wskaźniki 

Znajdź
Oferty B2B
Przetargi
Biuro rachunkowe
Dostawcę usług internetowych
Firmę leasingową
Brokera ubezpieczeniowego
Agenta ubezpieczeniowego
Instytucję publiczną
Urząd Skarbowy
Oddział ZUS
Urząd Statystyczny

Kraje strefy euro
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009