str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

17 października 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Jupiter 2020
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA

Kalkulatory
Ile wyniosą twoje składki na ZUS?
Jakie raty kredytu będziesz spłacał?
Ile wyniesie twoja zaliczka na podatek?
Oblicz odsetki od zaległości podatkowych

Wszystkie   
Encyklopedia Prawa
Słownik finansowy

 Wzory dokumentów

Porady i strategie
Etapy procesu inwestycyjnego

Rozmowy z inwestorem, czy to jest fundusz, czy inkubator, czy nawet inwestor branżowy, trwają z reguły kilka miesięcy. Wprawdzie za każdym razem proces inwestycyjny może przebiegać nieco inaczej, jednak pewne jego etapy występują zawsze. Znając przebieg rozmów z inwestorem, będziesz się mógł do nich lepiej przygotować, a przede wszystkim uzbroisz się w cierpliwość.

Pierwszy kontakt

Jeżeli nie znasz bliżej nikogo "stamtąd", powinieneś skorzystać z normalnych, oficjalnych dróg kontaktu. Większość firm, które inwestują na rynku niepublicznym ma swoje strony internetowe, prezentujemy je w artykułach o inkubatorach i funduszach. Na stronach inwestora często dowiesz się jaka jest jego strategia, w co już zainwestował, do kogo konkretnie należy się skierować.

Pierwsze spotkanie

Kiedy już skontaktowałeś się z inwestorem, powinieneś się z nim umówić na pierwsze spotkanie. Będziesz mógł na nim przedstawić przedsięwzięcie i odpowiedzieć na ogólne pytania. Po spotkaniu powinieneś pozostawić inwestorowi kopie biznes planu / memorandum inwestycyjnego.

Memorandum to generalnie biznes plan uzupełniony o część ofertową. Czyli nie tylko istota biznesu, ale także komu i ile chciałbyś odsprzedać udziałów. Memorandum inwestycyjne powinien pomóc ci przygotować doradca. Na naszych stronach prezentujemy podstawowe zasady sporządzania memorandum inwestycyjnego.

Część inwestorów żąda memorandum przed pierwszym spotkaniem i dopiero po lekturze tych materiałów decyduje, czy do tego spotkania w ogóle dojdzie. Powinieneś jednak dążyć do tego, żeby nie przekazywać materiałów przed spotkaniem. Po pierwsze sam na pewno najlepiej zaprezentujesz swój projekt, po drugie, przed przekazaniem jakichkolwiek danych i materiałów powinieneś wymóc na inwestorze podpisanie klauzuli poufności tych danych i materiałów. Wzór klauzuli zamieszczamy na naszych stronach.

Po pierwszym spotkaniu fundusze najczęściej do 2-3 tygodni dają odpowiedź czy chcą kontynuować pracę nad projektem. Jeżeli tak, dochodzi do kolejnego spotkania.

Drugie spotkanie

Tym razem projekt zostaje już dokładnie prześwietlony. Analitycy z zespołu inwestora będą ci zadawać pytania odnośnie biznesu, jego przyszłości, konkurencji w branży, twojej przewagi. Możesz być także pewien pytań odnośnie twoich oczekiwań wobec inwestora, celów na jakie przeznaczysz pozyskane środki, jak chciałbyś się rozstać z inwestorem w przyszłości itp. Większość pytań będzie dotyczyła wprost materiałów, które przekazałeś na poprzednim spotkaniu - memorandum i biznes planu, tym bardziej więc powinieneś się do nich przyłożyć.

Po spotkaniu najprawdopodobniej usłyszysz, że fundusz za kolejne 2-3 tygodnie da ci odpowiedź, czy chce podpisać list intencyjny.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009