str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

17 października 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum
Logo Jupiter 2020
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA

Kalkulatory
Ile wyniosą twoje składki na ZUS?
Jakie raty kredytu będziesz spłacał?
Ile wyniesie twoja zaliczka na podatek?
Oblicz odsetki od zaległości podatkowych

Wszystkie   
Encyklopedia Prawa
Słownik finansowy

 Wzory dokumentów

Porady i strategie
Rynek kapitałowy

Tutaj, w odróżnieniu od pozostałych segmentów rynku finansowego, pieniędzy się nie pożycza, ale oddaje za nie udziały w firmie.

Może się wydawać, że jest to tańsze źródło funduszy (udziałowcom nie płaci się odsetek), ale jest raczej odwrotnie. Raz, że wspólnikom wypłaca się całkiem wysokie dywidendy, dwa że te wypłaty, w odróżnieniu od odsetek, nie mają końca.

Nie jest to zresztą jedyne błędne przekonanie na temat rynku kapitałowego. Kolejnym jest chociażby wiara, że rynek kapitałowy, w tym giełda, to źródło funduszy dla wszystkich, gdy tymczasem dostęp do większości jego instrumentów mają podmioty naprawdę duże. Status spółki giełdowej, notowania akcji, obecność w tabelach prasy finansowej działają na wyobraźnię, jednak małe, a często także średnie firmy mogą o tym wszystkim zapomnieć. Wystarczy proste wyliczenie; publiczna emisja akcji musi mieć na tyle wysoką wartość, żeby korzyści zrównoważyły wysokie koszty procesu upublicznienia. Ocenia się, że w warunkach polskich pułap opłacalnej emisji zaczyna się od 5 mln zł.

Ktoś może powiedzieć, jaki problem? Jeżeli moja firma potrzebuje pieniędzy to zawsze mogę ich wziąć więcej niż mniej. Trzeba jednak pamiętać, że za fundusze inwestorom oddaje się akcje i udziały, czyli władzę nad spółką. Żeby zachować dominującą pozycję w firmie trzeba posiadać nieco więcej niż 50% akcji, czy udziałów spółki. Tak więc, uznaje się, że najlepiej jest, kiedy po emisji akcji udział "nowych" akcjonariuszy w kapitale emitenta wynosi 20-30%.

Z powyższych warunków wynika, że aby firma wyemitowała akcje za 5 mln zł i oddała udział nie większy niż 25% w podwyższonym kapitale, musi być warta przed emisją przynajmniej 15 mln zł. Jest to wartość, której nie osiągają małe, a czasem nawet średnie przedsiębiorstwa.

Chociaż giełda jest dobrym źródłem kapitału dla większych podmiotów, nie oznacza to, że małe firmy skazane są tylko na pożyczki bankowe. Finansowanie mniejszych przedsięwzięć, czasem wręcz pomysłów, odbywa się często na rynku niepublicznym (prywatnym). Zajmują się tym przede wszystkim: inkubatory, fundusze venture capital i private equity.

Inwestorzy ci działają w ten sposób, że kupują spółki i po pewnym czasie starają się je sprzedać drożej. Preferowanymi sposobami wyjścia z inwestycji jest sprzedaż firmy inwestorowi branżowemu, albo giełda papierów wartościowych.

Od 30 sierpnia 2007 małe i średnie przedsiębiorstwa maja możliwość emitować swe akcje na New Connect - alternatywnym systemie obrotu. Ma on status rynku zorganizowanego, lecz prowadzony jest przez GPW poza rynkiem regulowanym.
Na rynku tym spółkom stawiane są mniejsze wymagania, niż spółkom notowanym na głównym rynku giełdowym. Koszty związane z notowaniem na NewConnect są niższe. Obowiązują tu także mniejsze obowiązki informacyjne.
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009