str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

26 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum

Finanse firmy
Kredyty bankowe dla firm
Kredyt w rachunku bieżącym
Kredyt obrotowy
Kredyt inwestycyjny
Kredyt kupiecki
Leasing
Rachunek bieżący
Rachunek skonsolidowany
Lokaty
Karty płatnicze
Faktoring
Forfaiting
Akredytywa
Inkaso
Weksle
Czeki
Fundusze inwestycyjne
Obligacje detaliczne
Bony skarbowe
Budżet
Analiza przepływów pieniężnych

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Elfin radzi
Dziesięć rad przed rozmowami z inwestorem

O czym powinieneś wiedzieć, zanim rozpoczniesz rozmowy z inkubatorem, funduszem venture capital, czy private equity.

1. Wierz w siebie

Jeżeli nie jesteś przekonany, że może ci się udać, nie czytaj następnych punktów, niepotrzebnie w ogóle jesteś w tym dziale.

2. Wyjaśnij sobie swój biznes

Sam musisz wiedzieć najwięcej. To ty masz pomysł i wizję jego rozwoju. Jeżeli inwestor przekona cię do innej drogi rozwoju, na pewno nie zainwestuje w twoja firmę. Skoro sam nie wiesz, czego chcesz...

3. Odwróć role - namów siebie na inwestycję w twoją firmę

Zastanów się co przekonałoby cię, gdyby ktoś przyszedł do ciebie z podobnym projektem. W czym jesteś lepszy od konkurencji, gdzie musisz nadrobić.

4. "Zlustruj" swoich potencjalnych inwestorów

Zanim siądziesz do stołu z przedstawicielami inwestora powinieneś poznać jego strategię, sprawdzić w co już zainwestował, jakie przewiduje drogi wyjścia z inwestycji. Możesz także, co jednak jest już dosyć delikatną prawą, zapytać w spółkach z portfela danego inwestora, jak im się z nim współpracuje.

5. Słuchaj fachowych doradców

Nawet najlepsze koncepcje wymagają niekiedy korekty. Droga, którą wybrałeś może być dobra, jednak diabeł może tkwić w szczegółach. Fachowcy pomogą ci wyeliminować mankamenty. Jeżeli stać cię na wynajęcie firmy konsultingowej, skorzystaj z jej usług, dokumenty, które zaprezentujesz inwestorowi będą bardziej profesjonalne.

6. Ale nie polegaj na nich całkowicie

Masz dobry pomysł, jesteś mózgiem firmy, w dodatku wynająłeś konsultantów, którzy przygotowali fachowe memorandum twojej firmy, ale to nie wszystko. Najważniejsze dopiero przed tobą. To ty będziesz się prezentował przed inwestorem i ty musisz go przekonać do zainwestowania w twoją firmę.

7. Spiesz się

Jeżeli masz genialny pomysł na biznes, możesz być pewien, że inni będą chcieli go skopiować. Fundusze także wolą inwestować w pionierów niż peleton.

8. Ale nie licz na szybką kasę

Nawet jeżeli twój doradca, a nawet inwestor zapewnią cię, że do kilku tygodni od rozpoczęcia rozmów dostaniesz pieniądze, nie wierz im. Typowy proces pozyskania pieniędzy od funduszy venture zajmuje co najmniej kilka miesięcy. W przypadku mniejszych kwot, zwłaszcza inwestowanych przez inkubatory, wszystko może trwać krócej, ale nie mniej niż 4-6 miesięcy.

9. Przygotuj się na zmiany

Niestety pozyskanie inwestora to nie tylko plusy. Oprócz pieniędzy i szerszego wsparcia, najprawdopodobniej, będziesz się musiał liczyć z "dbałością inwestora o pomyślność inwestycji". Jeżeli masz dosyć niepokorną naturę i ponad wszystko cenisz sobie samodzielność w zarządzaniu, zastanów się czy może nie wejść na giełdę, gdzie kontrola ze strony akcjonariuszy jest mniejsza.

10. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości

Powinieneś dążyć do zapisania w umowie inwestycyjnej (określającej zasady na jakich dokonywana jest inwestycja) wszelkich kwestii, które mogą być istotne. Późniejsze wątpliwości i spory z inwestorem na pewno nie posłużą twojemu projektowi.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009