str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

26 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum

Finanse firmy
Kredyty bankowe dla firm
Kredyt w rachunku bieżącym
Kredyt obrotowy
Kredyt inwestycyjny
Kredyt kupiecki
Leasing
Rachunek bieżący
Rachunek skonsolidowany
Lokaty
Karty płatnicze
Faktoring
Forfaiting
Akredytywa
Inkaso
Weksle
Czeki
Fundusze inwestycyjne
Obligacje detaliczne
Bony skarbowe
Budżet
Analiza przepływów pieniężnych

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Porady i strategie
Bony skarbowe

Jednym ze sposobów lokowania nadwyżek mogą być obligacje oraz bony skarbowe. Są to najbardziej pewne formy lokaty. Ich gwarantem jest Skarb Państwa, a państwo bardzo rzadko nie reguluje swoich zobowiązań. Dla potrzeb teorii finansów przyjmuje się nawet, że bony i obligacje skarbowe są papierami wolnymi od ryzyka.

To instrumenty finansowe, emitowane przez NBP, sprzedawane na specjalnie organizowanych przetargach. Są to instrumenty krótkoterminowe, a więc dla firm idealne. Przeszkodą w ich nabyciu może być minimalna kwota transakcji, która wynosi 100.000 PLN.
Bony skarbowe mają terminy emisji od 8 do 52 tygodni (standardowo 13 i 52 tygodnie). Ich rentowność podawana jest oczywiście w skali roku. Zwrot z inwestycji w bony skarbowe jest wyższy niż w przypadku lokat bankowych. Musi tak być, aby ktokolwiek był zainteresowany ich kupnem.

Aby wejść w posiadanie takich bonów musisz zlecić to zadanie bankowi, aby dokonał tego w imieniu twojej firmy. Biura maklerskie nie zajmują się bonami skarbowymi. Robią to najczęściej tzw. dealing room-y banków. Twoja firma musi posiadać rachunek w banku, który zamierzasz poprosić o pośrednictwo w zakupie. Następnie telefonicznie umawiasz się z dealerem na rodzaj bonów, jakie chcesz zakupić i rentowność, jaką mają one zapewnić. Dalej sprawy toczą się już same, a uwieńczeniem tego jest umowa przysłana pocztą na wskazany adres.
Czasem banki biorą niewielką prowizję, czasem nie pobierają jej wcale, co nie znaczy, że nie mają z pośrednictwa żadnych profitów. Dealer jest handlarzem, a co za tym idzie chce kupić tanio i sprzedać drożej. Może to oznaczać różnicę setnych lub dziesiątych procenta pomiędzy rentownością, jaka jest do uzyskania na przetargu a rentownością, jaką zaoferuje tobie. Zysk z bonów skarbowych jest opodatkowany na zasadach ogólnych.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009