str. główna
ELFIN.PL

Wskaźniki i stawki
Składki ZUS
Dokumenty

26 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
finanse  ubezpieczenia  podatki i ZUS  twoja firma  praca  oferty B2B  forum

Finanse firmy
Kredyty bankowe dla firm
Kredyt w rachunku bieżącym
Kredyt obrotowy
Kredyt inwestycyjny
Kredyt kupiecki
Leasing
Rachunek bieżący
Rachunek skonsolidowany
Lokaty
Karty płatnicze
Faktoring
Forfaiting
Akredytywa
Inkaso
Weksle
Czeki
Fundusze inwestycyjne
Obligacje detaliczne
Bony skarbowe
Budżet
Analiza przepływów pieniężnych

 Wzory dokumentów

Słownik finansowy
Porady i strategie
Lokaty

Jeśli chcesz w bezpieczny i prosty sposób powiększać nadwyżki finansowe wypracowane przez twoją firmę, zdeponuj pieniądze na lokatach bankowych. Możesz wybierać spośród kilku rodzajów lokat oraz wielu wariantów terminów i oprocentowania depozytów.

Niektóre banki pozwalają na zakładanie lokat jedynie swoim klientom - zorientuj się, jakie możliwości lokowania oferuje twój bank.

W ofercie banków najczęściej pojawiają się:

  • standardowa lokata terminowa - umożliwia ulokowanie nadwyżek finansowych na okres od 7 dni do 60 miesięcy. Bank może określić minimalną kwotę lokaty, np. 2000 zł. Oprocentowanie lokat może być stałe lub zmienne i wynosi - w zależności od banku i terminu lokaty - od 10,5 do 16,5%. Jeśli nie wycofasz kapitału wraz z odsetkami po upływie umownego okresu, bank automatycznie przedłuży lokatę na takich samych warunkach. Możesz negocjować warunki lokaty jeśli chcesz zdeponować kwotę rzędu 100 tys. zł
  • lokata jednodniowa/overnight - pod koniec dnia bank automatycznie przenosi środki z rachunku bieżącego firmy na wyżej oprocentowany rachunek lokaty. Pieniądze pozostają na lokacie przez noc, a następnego dnia rano - powiększone o odsetki - ponownie wracają na rachunek bieżący. Bank określa zwykle minimalną kwotę piątkowego salda (wysokość depozytu waha się w zależności od banku, może to być np. 50 tys. zł) lub minimalny obrót miesięczny od strony winien (np. 5 mln zł), powyżej których środki z rachunku przenoszone są na lokatę. Na podobnych zasadach możesz deponować środki firmy na lokacie dni wolnych/weekendowej - kwota zgromadzona na rachunku twojej firmy w piątek (lub ostatni dzień roboczy tygodnia) przenoszona jest na wyżej oprocentowany rachunek lokaty. W pierwszy dzień roboczy następnego tygodnia kapitał wraca wraz z odsetkami na rachunek bieżący.
  • lokata call - zakładając taką lokatę nie musisz z góry określać, na jak długo deponujesz pieniądze. W trakcie trwania lokaty możesz dokonywać wpłat i wypłat z rachunku i w każdej chwili możesz zerwać lokatę nie tracąc przy tym naliczonych odsetek. Odsetki naliczane są od dnia założenia lokaty do dnia poprzedzającego zerwanie lokaty, nie są kapitalizowane, możesz je jednak odbierać w ustalonym w umowie terminie, np. na koniec każdego kwartału. Banki określają wysokość minimalnego wkładu (np. 100 tys. zł) i dopuszczają możliwość negocjowania wysokości stóp procentowych. Lokata trwa dopóki jej nie wypowiesz bankowi lub do momentu zmniejszenia się kwoty lokaty do określonej wysokości (np. poniżej 20 tys. zł)
  • lokata akumulacyjna - otwarcie takiej lokaty pozwala twojej firmie na powiększanie kwoty lokaty w dowolnym momencie, bez konieczności zmiany umowy z bankiem. Lokatę taką otwiera się na okres od tygodnia do 1 roku. Wysokość minimalnego wkładu i oprocentowania są ustalane w porozumieniu z bankiem
  • lokata dynamiczna - umowa zawierana jest na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy. Nie musisz deklarować, jak długo utrzymasz lokatę, możesz ją więc w każdej chwili zerwać bez konsekwencji w postaci utraty odsetek. Jednak w interesie twojej firmy jest utrzymywanie lokaty jak najdłużej, gdyż z każdym kolejnym miesiącem wzrasta jej oprocentowanie. Zrywając lokatę pamiętaj, że odsetki naliczane są tylko za pełne miesiące utrzymywania lokaty - jeśli do końca kolejnego miesiąca zostało zaledwie kilka dni, może warto poczekać.
następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Wskaźniki i stawki Składki ZUS Oferty biznesowe Kalkulator odsetkowy Wzory dokumentów Oferty pracy Program dla małych firm
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009